Sklepy sprzedające towary podróżnym w systemie tax free będą mogły ewidencjonować obrót za pomocą kas starego typu (tj. z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii) tylko do 31 grudnia 2021 r.
Najpóźniej od 1 stycznia 2022 r. sklepy będą musiały używać kas online. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zwanego potocznie SLIM VAT (od angielskich słów: simple, local and modern). Obecnie nad projektem pracuje Sejm.
Zasadniczo nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. i wprowadzić uproszczenia w rozliczeniach VAT, ale część przewidzianych w niej zmian ma również charakter uszczelniający. Chodzi m.in. o uniemożliwienie wykorzystywania systemu zwrotu VAT podróżnym do wyłudzeń tego podatku.
Reklama
Dlatego za rok, od 1 stycznia 2022 r., sprzedawcy będą musieli elektronicznie ewidencjonować dokumenty tax free i stosować kasy online. W związku z tym zostanie rozszerzony katalog przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany kas na nowy typ (art. 145b ust. 1 ustawy o VAT).
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa bankowego, tzw. SLIM VAT (druk sejmowy nr 718) – rozpatrzony przez sejmową komisję finansów publicznych