statystyki

NIK: Za dużo nieprawidłowości w systemie Tax Free

autor: Agnieszka Pokojska26.10.2020, 08:47; Aktualizacja: 26.10.2020, 08:59

System zwrotu podatku od towarów i usług w ramach Tax Free na wschodniej granicy w latach 2017–2019 działał nieprawidłowo, bo oszuści wykorzystali go do wyłudzania dużych kwot – wynika z raportu po kontroli Najwyższej Izba Kontroli.

Problemem według NIK jest głównie brak skoordynowanych działań, które by temu zapobiegały. Izba wskazała więc, że system trzeba uszczelnić.

Co na to MF

Ministerstwo Finansów zaproponowało już zmiany w systemie Tax Free – w ramach pilotażowego programu Slim VAT (projekt nowelizacji jest w konsultacjach). Chodzi o wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów i ich rejestracji oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych (realizowane na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) – informuje resort w odpowiedzi na pytania DGP.

Dla budżetu państwa ma to oznaczać uszczelnienie poboru podatku. A dla przedsiębiorców – zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów (przez wprowadzenie kas online do weryfikacji transakcji), przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane