statystyki

JPK_V7 obnaża stare problemy i powoduje nowe. Oto rady dla biur rachunkowych

autor: Radosław Kowalski05.10.2020, 09:10; Aktualizacja: 05.10.2020, 12:16
Nowy JPK VAT

Od października nie tylko rośnie zagrożenie karnoskarbowe, lecz także odszkodowawcze – m.in. pojawia się dodatkowa sankcja 500 zł za każdy nieskorygowany błąd w JPKźródło: GazetaPrawna.pl

W przypadku obsługi prowadzonej przez biuro rachunkowe funkcjonuje przekonanie, że za wszelkie błędy i uchybienia w rozliczeniach podatkowych odpowiada księgowy. Tymczasem nie zawsze tak jest. W interesie obu stron jest więc jak najszybsze wdrożenie rozwiązań, które ułatwią wywiązanie się z nałożonych od 1 października obowiązków.

TEMAT: Przygotowanie biura rachunkowego do nowych obowiązków

Osoby zajmujące się prowadzeniem rozliczeń podatkowych od lat sygnalizują, że współpraca z niektórymi pracownikami merytorycznymi w firmach czy z klientami (w przypadku outsourcingu biur rachunkowych) to istna droga przez mękę. A przecież sami przedsiębiorcy (tj. klienci biur rachunkowych) – jako podatnicy zobowiązani do prawidłowego rozliczania podatków – powinni być najbardziej zainteresowani tym, aby osoby prowadzące dla nich ewidencje i składające deklaracje podatkowe miały możliwość efektywnego wykonywania swojej pracy. Podobnie członkom zarządów firm i szeregowym pracownikom merytorycznym powinno leżeć na sercu dobro pracodawcy. Nawet jeżeli taka argumentacja nie wystarczy, to zawsze pozostaje przysłowiowy kij. W praktyce bardzo często osoby takie nie mają świadomości, że za nieterminowo lub nieprawidłowo złożony np. JPK_VAT to oni mogą być pociągnięci do odpowiedzialności, a nie biuro rachunkowe.

WIĘCEJ O NOWYM JPK_VAT PRZECZYTASZ W PAKIECIE: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT.

Wprowadzenie nowych obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji VAT i gruntowna modyfikacja struktur JPK_VAT to doskonały moment na to przebudowę relacji biura rachunkowego z klientem, w tym na konieczną nowelizację postanowień umów o prowadzenia ksiąg przez zewnętrze biuro rachunkowe. Wraz ze zmianami w VAT zwiększa się ilość danych, jaką muszą pozyskiwać księgowi dla wykonywania swoich obowiązków. Przypomnieć przy tym należy jedną z podstawowych zasad: osoby zajmujące się rozliczeniami podatkowymi nie kreują danych, a jedynie przetwarzają je. Aby tak było, muszą jednak najpierw uzyskać niezbędne, rzetelne i kompletne informacje. W tym celu należy zbudować efektywne ścieżki komunikacyjne, opracować lub dopracować procesy przekazywania danych. Ważne przy tym jest to, aby zostało to wyraźnie opisane w procedurach i w umowach o obsługę podatkową i innych oficjalnych dokumentach. Konieczne jest wyraźne wskazanie, na kim ciążą jakie obowiązki i w jakich terminach powinny one być realizowane.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane