statystyki

NIP na paragonie a zwykła faktura i JPK_VAT. Minister finansów wyjaśnia wątpliwości

autor: Łukasz Zalewski, Katarzyna Jędrzejewska22.09.2020, 07:59; Aktualizacja: 30.09.2020, 14:41
Minister poinformował również, że trwają prace nad objaśnieniami podatkowymi. Mają być w nich wyjaśnione zasady uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP do wartości 450 zł za faktury uproszczone, a także zasady ich ewidencjonowania w nowym JPK_V7 (wejdzie w życie od 1 października br.)

Minister poinformował również, że trwają prace nad objaśnieniami podatkowymi. Mają być w nich wyjaśnione zasady uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP do wartości 450 zł za faktury uproszczone, a także zasady ich ewidencjonowania w nowym JPK_V7 (wejdzie w życie od 1 października br.)źródło: ShutterStock

Jeżeli kwota na paragonie z podanym NIP nabywcy nie przekracza 450 zł brutto (100 euro), to takiej faktury uproszczonej nie można wymienić na zwykłą fakturę – stwierdził minister finansów w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

To kolejna zmiana stanowiska fiskusa w tej kwestii. Minister wyjaśnił również, co z wykazywaniem w nowym JPK_VAT (czyli deklaracji wraz z ewidencją) danych z paragonów uznanych za faktury uproszczone.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. co do zasady na fakturę dającą prawo do odliczenia VAT mogą być wymieniane tylko paragony zawierające NIP kupującego (nabywcy). Wymiana na faktury paragonów bez NIP nabywcy jest zabroniona pod groźbą sankcji w wysokości 100 proc. wykazanego podatku.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT JPK_VAT ZNAJDZIESZ W  PAKIECIE Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Woldoo(2020-09-23 06:13) Zgłoś naruszenie 110

    Pokrętne z mnóstwem pułapek interpretacyjnych prawo to potencjalne źródło do złapania podatnika i dowalenia mu kary. Założenie fiskusa: każdy podatnik to złodziej.

    Odpowiedz
  • podatnik(2020-09-23 08:01) Zgłoś naruszenie 90

    Już tak wszystko komplikują?????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane