MF: Podatnicy muszą dochodzić należności od kopalni

autor: Agnieszka Pokojska11.08.2020, 16:00
Minister finansów stwierdził jednak, że są to jednostkowe przypadki i wobec tego trudno przesądzić o konieczność zmiany przepisów.

Minister finansów stwierdził jednak, że są to jednostkowe przypadki i wobec tego trudno przesądzić o konieczność zmiany przepisów.źródło: ShutterStock

Podatnicy nieprowadzący działalności, którzy zapłacili podatek od gruntu zajmowanego przez kopalnie, powinni dochodzić od nich wyrównania tej zapłaty – stwierdził minister finansów w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.

Problem wynika z art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). Rozróżnia on właścicieli, posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkowników wieczystych gruntów i posiadaczy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Na tym tle – jak wskazał RPO w swoim wystąpieniu w maju br. ‒ dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Jeden z podanych przez niego przykładów dotyczył starszego małżeństwa, którego ziemię użytkuje odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Kopalnia zajęła grunt na podstawie wyroku sądu (na co małżonkowie nie tylko nie wyrażali zgody, lecz także nie mieli żadnego wpływu), ale nie stała się jego właścicielem. W efekcie podatek za nieruchomości muszą płacić małżonkowie. Dwukrotnie przewyższa on kwotę otrzymaną za ograniczenie prawa własności – podkreślił rzecznik.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marian(2020-08-12 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Sami zrobili bubel prawny i zamiast rozwiązać problem, radzą podatnikom się sądzić... no świetnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane