W 2020 r. podatnicy PIT wpłacili 1,65 mld zł z tytułu daniny solidarnościowej – wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów na prośbę DGP.
Daninę tę płacą osoby fizyczne o dochodach rocznych przekraczających łącznie 1 mln zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę muszą odprowadzić 4 proc. W tym roku danina solidarnościowa była rozliczana po raz pierwszy. Należało uwzględnić w niej dochody z 2019 r., choć samą deklarację składało się za 2020 r. Pisaliśmy o tym w artykule „Fiskus popełnił błąd i już go naprawia” (DGP nr 107/2020).
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa podatnicy mieli więcej czasu na rozliczenie. Co do zasady bowiem trzeba to zrobić do końca kwietnia (czyli tak samo jak w przypadku rocznego zeznania PIT). Wprawdzie termin ten nie został zmieniony, ale jeżeli podatnik złożył deklarację (DSF-1) i wpłacił odpowiednią kwotę do 1 czerwca br. – nie ponosił konsekwencji.
Reklama
Z danych resortu zebranych na dzień 3 sierpnia 2020 r. wynika, że w tym roku zostało złożonych 30 127 deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej DSF-1. W liczbie tej są ujmowane również ewentualne korekty deklaracji.
Resort finansów dodał też, że 4 sierpnia 2020 r. do Funduszu Solidarnościowego zostały przekazane środki z tytułu daniny solidarnościowej w kwocie 1,65 mld zł.