statystyki

Nie ma już ani podatnika, ani interpretacji [WYWIAD]

autor: Katarzyna Jędrzejewska09.07.2020, 06:01; Aktualizacja: 09.07.2020, 08:33
Wyrok NSA jest jak najbardziej prawidłowy, ale w jego wyniku nie powstała interpretacja „milcząca”. Proszę zauważyć, że organ interpretacyjny wydał interpretację indywidualną w terminie określonym w art. 14d ordynacji podatkowej. Nie została więc spełniona przesłanka z art. 14o par. 1 ordynacji.

Wyrok NSA jest jak najbardziej prawidłowy, ale w jego wyniku nie powstała interpretacja „milcząca”. Proszę zauważyć, że organ interpretacyjny wydał interpretację indywidualną w terminie określonym w art. 14d ordynacji podatkowej. Nie została więc spełniona przesłanka z art. 14o par. 1 ordynacji.źródło: ShutterStock

Z Markiem Kwietko-Bębnowskim, doradcą podatkowym rozmawia Katarzyna Jędrzejewska.

Wczoraj opisaliśmy na łamach DGP postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego o umorzeniu postępowania kasacyjnego. Powodem umorzenia było to, że czasie oczekiwania na rozstrzygnięcie NSA podatnik (w tym wypadku była to podatkowa grupa kapitałowa) przestał istnieć. Wcześniej jednak zdążył jeszcze wygrać przed sądem I instancji. WSA w Gdańsk uchylił interpretację dyrektora KIS. Co to oznacza dla podatnika? Czy mocy nabrało jego stanowisko i mamy do czynienia z czymś na wzór interpretacji „milczącej”?

Nie. Wyrok NSA jest jak najbardziej prawidłowy, ale w jego wyniku nie powstała interpretacja „milcząca”. Proszę zauważyć, że organ interpretacyjny wydał interpretację indywidualną w terminie określonym w art. 14d ordynacji podatkowej. Nie została więc spełniona przesłanka z art. 14o par. 1 ordynacji.

Jaki więc mamy teraz stan prawny?

Zerowy. Nie ma już w sensie prawnym ani wydanej interpretacji, ani wnioskodawcy (podatnika), który mógłby ponownie zwrócić się z wnioskiem do dyrektora Krajowej informacji Skarbowej. Po uchyleniu interpretacji przez sąd I instancji przestała ona obowiązywać (została usunięta z obrotu prawnego), a wyrok WSA stał się prawomocny z powodu umorzenia postępowania przez NSA.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane