statystyki

Interpretacja ogólna nie przekreśla szans na indywidualną

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski06.07.2020, 09:13; Aktualizacja: 06.07.2020, 09:15
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Eksperci przypominają, że minister finansów może zmienić zarówno interpretację indywidualną, jak i ogólną, zwłaszcza gdy po ich wydaniu ukształtowała się nowa linia orzecznicza sądów administracyjnych, sprzeczna z wykładnią zaprezentowaną w interpretacjiźródło: ShutterStock

Co zrobić, gdy minister finansów wydał niekorzystną interpretację ogólną, a dyrektor KIS odmówił wydania indywidualnej? Można powalczyć, ale dopiero w sądzie.

Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia np. w przypadku zwolnień z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji. Spory dotyczą tego, czy preferencja obejmuje cały dochód firmy – z dotychczasowej działalności i nowej inwestycji, czy tylko z nowej.

Początkowo dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajmował korzystne stanowisko w tej sprawie, później jednak zmienił zdanie i to zarówno w nowych interpretacjach indywidualnych, jak i w starych (poprzez ich zmianę). Stwierdził, że zwolnienie dotyczy wyłącznie nowych inwestycji.

Kilka miesięcy później minister finansów wydał interpretację ogólną, a po upływie kolejnych – objaśnienia podatkowe. Wyjaśnił w nich, że zasadniczo zwolniony z podatku jest dochód z nowej inwestycji, a ze starej tylko wtedy, gdy obie inwestycje są ze sobą „ściśle i nierozerwalnie związane”. Pisaliśmy o tym w artykule „Fiskus związał ręce inwestorom” (DGP nr 116/2020).

Nie tylko strefy


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane