statystyki

Nowy JPK_V7. Kłopot będzie też z oznaczeniami

autor: Łukasz Zalewski23.06.2020, 07:40; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:16
VAT, podatek, podatki

Jeśli chodzi o oznaczenia GTU, to przykładowo, jeśli podatnik będzie sprzedawał napoje alkoholowe, wówczas będzie musiał oznaczyć taką transakcję w JPK_V7 kodem „01”. Gdy będzie świadczył usługę transportową, to będzie musiał podać przy niej kod „13” itd.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak w nowym jednolitym pliku kontrolnym oznaczać grupy towarów i usług, usługi niematerialne, procedury szczególne, jak traktować faktury korygujące oraz jak postępować w razie ulgi na złe długi.

Wskazówki te zostały opublikowane na stronie internetowej MF w formie pytań i odpowiedzi. Resort odniósł się w nich do problemów i wątpliwości zgłaszanych już przez firmy przygotowujące się do wdrożenia JPK_V7.

ZOBACZ TEŻ: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją

Co z oznaczeniami

Nowością będzie konieczność znakowania w JPK_V7 wybranych transakcji. Chodzi o przyporządkowanie do konkretnych grup towarów i usług (GTU) wskazanych w rozporządzeniu ministra finansów z 15 października 2019 r. (Dz.U. poz. 1988) oznaczeń – od 01 do 13 realizowanych towarów i usług – a także odpowiednie znakowanie procedur szczególnych, takich jak np. obowiązkowy split payment. O podzielonej płatności piszemy w artykule obok.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane