statystyki

Zmiany w podatkach. Rozliczanie VAT od importu towarów będzie łatwiejsze

autor: Radosław Kowalski22.06.2020, 09:38; Aktualizacja: 22.06.2020, 09:38
vat

Dopiero od października 2020 r. podatnik, który – pomimo skorzystania z ułatwienia dotyczącego rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej – nie rozliczył tego podatku w całości lub w części w danym okresie rozliczeniowym, straci prawo do rozliczania podatku bezpośrednio w deklaracji podatkowej w odniesieniu do tej nierozliczonej kwotyźródło: ShutterStock

Od 1 lipca br. więcej podatników będzie mogło skorzystać z procedury uproszczonej i będzie przy tym mniej formalności. Niestety część zmian wejdzie w życie później, niż było to zaplanowane.

Podatnik dokonujący importu towarów w zwykłej procedurze VAT musi się liczyć z koniecznością przejściowego finansowania kwoty podatku należnego nawet wówczas, gdy cała ta kwota stanowi VAT naliczony podlegający rozliczeniu. Importer jest bowiem co do zasady zobowiązany w terminie 10 dni – licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych – do wpłacenia kwoty obliczonego podatku. Innymi słowy, musi on odprowadzić fiskusowi kwotę podatku, by dopiero później odzyskać ją w ramach rozliczenia lub wniosku o zwrot nadwyżki. Tak jednak jest wyłącznie wówczas, jeżeli podatnik nie stosuje szczególnej procedury opodatkowania importu towarów.

Tylko dla wybranych

Przypomnijmy, że od 1 grudnia 2008 r. część podatników może korzystać z dobrodziejstwa art. 33a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568; dalej ustawa o VAT). Regulacja ta umożliwia poprawienie płynności finansowej dzięki realnej neutralizacji importowego VAT należnego z naliczonym – u tych podatników, którym przysługuje pełne prawo do rozliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów, oraz odroczenie terminu zapłaty podatku – dla tych, którzy nie rozliczą podatku naliczonego w pełnej wysokości.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane