Gmina musi płacić VAT od zbycia komunalnego mienia

autor: Mariusz Szulc12.03.2020, 07:56; Aktualizacja: 12.03.2020, 21:51
dom, nieruchomość

W pierwszym przypadku drugi właściciel działki wniósł o sądowe zniesienie współwłasności z dopłatą na rzecz samorządu. W drugim z kolei miasto planowało sprzedaż udziału w nieruchomości na rzecz współwłaścicielaźródło: ShutterStock

Samorząd, który otrzymuje dopłatę z tytułu zniesienia współwłasności gruntu bądź wynagrodzenie ze sprzedaży udziału w działce, musi rozliczyć z tego tytułu podatek. Działa bowiem podobnie do innych przedsiębiorców, a nie jako organ władzy publicznej.

Potwierdził to w kolejnych już wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny. Obie sprawy dotyczyły nieruchomości, których współwłaścicielem był Kraków. Udziały w nich miasto nabyło nieodpłatnie, na podstawie decyzji wojewody (poprzednikiem prawnym gminy był Skarb Państwa).

W pierwszym przypadku drugi właściciel działki wniósł o sądowe zniesienie współwłasności z dopłatą na rzecz samorządu. W drugim z kolei miasto planowało sprzedaż udziału w nieruchomości na rzecz współwłaściciela.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane