statystyki

Tax free. Podatnik nie musi weryfikować zagranicznych stempli

autor: Magdalena Majkowska12.03.2020, 07:40; Aktualizacja: 12.03.2020, 07:41
Zdarza się, że z otrzymanych przez sprzedawców dokumentów wynika, iż towar opuścił wprawdzie terytorium UE, ale nie przez Polskę, tylko przez inny kraj członkowski, np. Węgry. Na dokumencie widnieje wówczas stempel i podpis węgierskiego funkcjonariusza celnego. Taki stempel nie jest zgodny ze wzorem określonym w polskich przepisach

Zdarza się, że z otrzymanych przez sprzedawców dokumentów wynika, iż towar opuścił wprawdzie terytorium UE, ale nie przez Polskę, tylko przez inny kraj członkowski, np. Węgry. Na dokumencie widnieje wówczas stempel i podpis węgierskiego funkcjonariusza celnego. Taki stempel nie jest zgodny ze wzorem określonym w polskich przepisachźródło: ShutterStock

Sprzedawca, któremu podróżny dostarczył dokument tax free, potwierdzający, że kupiony towar został wywieziony z terytorium UE przez inny kraj unijny, może bez obaw stosować zerową stawkę VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał sprzedawca uprawniony do zwracania VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej (procedura tax free). Podstawą takiego zwrotu jest przedstawiony przez podróżnego dokument (wystawiony wcześniej przez sprzedawcę), na którym urząd celno-skarbowy potwierdza stemplem wywóz towarów.

Zdarza się, że z otrzymanych przez sprzedawców dokumentów wynika, iż towar opuścił wprawdzie terytorium UE, ale nie przez Polskę, tylko przez inny kraj członkowski, np. Węgry. Na dokumencie widnieje wówczas stempel i podpis węgierskiego funkcjonariusza celnego. Taki stempel nie jest zgodny ze wzorem określonym w polskich przepisach (załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r., Dz.U. z 2018 r. poz. 521).

Sprzedawca, który złożył wniosek o interpretację, zwracał się o pomoc w weryfikacji prawidłowości stempla zarówno do polskich, jak i zagranicznych służb celnych. Niestety bezskutecznie. Wobec tego spytał dyrektora KIS, czy w takiej sytuacji może zwracać VAT podróżnym i stosować stawkę 0 proc.

Dyrektor KIS to potwierdził. Zanegował natomiast pomysł sprzedawcy, aby – wobec braku możliwości weryfikacji stempli – odbierać oświadczenia od podróżnych, iż wywóz towarów został właściwie potwierdzony przez odpowiednie służby. Organ interpretacyjny uznał, że byłoby to nie tylko niewystarczające, lecz także niepotrzebne, bezcelowe.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane