statystyki

Bez kasy fiskalnej nie da się stosować Tax Free

autor: Mariusz Szulc09.01.2020, 20:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.).

Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.).źródło: ShutterStock

Kto nie wyda obcokrajowcowi imiennego dokumentu Tax Free wraz z przypiętym do niego paragonem, nie ma prawa do stawki proc. VAT. Oryginału paragonu nie zastąpi jego kopia, przesłana kupującemu drogą elektroniczną.

Wyjaśnił to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.). Sprzedawca wystawia paragon z naliczonym VAT (np. według stawki 23 proc.) i przekazuje kupującemu imienny dokument Tax Free określający kwotę zapłaconego podatku. Ten przedstawia go celnikowi na granicy, który potwierdza wywóz produktu, przystawiając pieczęć.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Na takiej procedurze korzysta zarówno nabywca (może odzyskać podatek), jak i sprzedawca, który po otrzymaniu potwierdzenia wywozu może zmniejszyć krajową stawkę VAT do proc.

Pytanie zadała spółka, która korzystała już z takiej procedury w sklepie stacjonarnym, ale postanowiła otworzyć dodatkowo sklep internetowy. W nim również zamierzała sprzedawać towary obcokrajowcom. Zakładała jednak, że będą oni odbierać towary z miejsc, w których nie ma kas rejestrujących (np. z magazynów). Liczyła się więc z tym, że wracając za granicę, nie posiadaliby oni imiennego dokumentu Tax Free wraz z przypiętym do niego paragonem.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane