statystyki

Bez kasy fiskalnej nie da się stosować Tax Free

autor: Mariusz Szulc09.01.2020, 20:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.).

Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.).źródło: ShutterStock

Kto nie wyda obcokrajowcowi imiennego dokumentu Tax Free wraz z przypiętym do niego paragonem, nie ma prawa do stawki proc. VAT. Oryginału paragonu nie zastąpi jego kopia, przesłana kupującemu drogą elektroniczną.

Wyjaśnił to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Chodziło o procedurę Tax Free, w ramach której cudzoziemiec może wywieźć w bagażu osobistym towar kupiony w Polsce o wartości co najmniej 200 zł (taki limit obowiązuje od sierpnia 2017 r.). Sprzedawca wystawia paragon z naliczonym VAT (np. według stawki 23 proc.) i przekazuje kupującemu imienny dokument Tax Free określający kwotę zapłaconego podatku. Ten przedstawia go celnikowi na granicy, który potwierdza wywóz produktu, przystawiając pieczęć.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Na takiej procedurze korzysta zarówno nabywca (może odzyskać podatek), jak i sprzedawca, który po otrzymaniu potwierdzenia wywozu może zmniejszyć krajową stawkę VAT do proc.

Pytanie zadała spółka, która korzystała już z takiej procedury w sklepie stacjonarnym, ale postanowiła otworzyć dodatkowo sklep internetowy. W nim również zamierzała sprzedawać towary obcokrajowcom. Zakładała jednak, że będą oni odbierać towary z miejsc, w których nie ma kas rejestrujących (np. z magazynów). Liczyła się więc z tym, że wracając za granicę, nie posiadaliby oni imiennego dokumentu Tax Free wraz z przypiętym do niego paragonem.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane