Polski oddział zagranicznej firmy musi informować fiskusa o dużych wpłatach do centrali

autor: Mariusz Szulc11.03.2020, 07:56; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:59
podatek, księgowość, finanse

Polski oddział zagranicznej firmy będzie też musiał złożyć do końca marca roczną informację IFT-2R o wysokości przychodów (dochodów), jaką uzyskał nierezydent (mimo niepobrania od niego podatku u źródła)źródło: ShutterStock

Do 30 czerwca br. płatnicy, którzy wypłacą za granicę ponad 2 mln zł rocznie, nie muszą automatycznie potrącać podatku u źródła według najwyższej 20-proc. stawki. Nie oznacza to jednak, że minister finansów zwolnił ich z innych obowiązków.

Przykładem są wymogi, które muszą spełnić działające w Polsce oddziały zagranicznych podmiotów (np. instytucji finansowych). Jeśli wypłacą one rocznie swojej centrali ponad 2 mln zł rocznie np. z tytułu odsetek czy należności licencyjnych, to zgodnie z art. 26 ust. 3e ustawy o CIT muszą do 7. dnia następnego miesiąca powiadomić o płatnościach właściwy urząd skarbowy. W specjalnym oświadczeniu oddział powinien podać nie tylko kwotę i rodzaj wypłacanych należności, ale też dane identyfikacyjne swojej zagranicznej centrali.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 lutego 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010. 489.2019.1.JC/OK).

Dotyczyła ona oddziału francuskiego banku, który wypłacał centrali ponad 2 mln zł rocznie z tytułu odsetek i dyskonta od gromadzonych przez siebie na rachunku obligacji i bonów. Oddział przekazał urzędowi skarbowemu certyfikat rezydencji centrali i oświadczenie o tym, że wypłacane kwoty są związane z jego działalnością.

Uważał, że nie czekają go już żadne inne obowiązki informacyjne, a więc nie musi składać rocznej informacji IFT-2R ani oświadczenia o tym, że wypłacił centrali ponad 2 mln zł rocznie. Argumentował, że byłyby to zbędne obowiązki sprawozdawcze, bo de facto centrala wypłaca pieniądze samej sobie. Takie mnożenie obowiązków sprzeciwiałoby się celowi wprowadzenia w Unii Europejskiej przepisów o automatycznej wymianie informacji podatkowych.

Przekonywał więc, że obowiązki informacyjne powinny być tylko wtedy, gdy podatnik jest podmiotem odrębnym od płatnika.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane