statystyki

Polski oddział zagranicznej firmy musi informować fiskusa o dużych wpłatach do centrali

autor: Mariusz Szulc11.03.2020, 07:56; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:59
podatek, księgowość, finanse

Polski oddział zagranicznej firmy będzie też musiał złożyć do końca marca roczną informację IFT-2R o wysokości przychodów (dochodów), jaką uzyskał nierezydent (mimo niepobrania od niego podatku u źródła)źródło: ShutterStock

Do 30 czerwca br. płatnicy, którzy wypłacą za granicę ponad 2 mln zł rocznie, nie muszą automatycznie potrącać podatku u źródła według najwyższej 20-proc. stawki. Nie oznacza to jednak, że minister finansów zwolnił ich z innych obowiązków.

Przykładem są wymogi, które muszą spełnić działające w Polsce oddziały zagranicznych podmiotów (np. instytucji finansowych). Jeśli wypłacą one rocznie swojej centrali ponad 2 mln zł rocznie np. z tytułu odsetek czy należności licencyjnych, to zgodnie z art. 26 ust. 3e ustawy o CIT muszą do 7. dnia następnego miesiąca powiadomić o płatnościach właściwy urząd skarbowy. W specjalnym oświadczeniu oddział powinien podać nie tylko kwotę i rodzaj wypłacanych należności, ale też dane identyfikacyjne swojej zagranicznej centrali.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 lutego 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010. 489.2019.1.JC/OK).

Dotyczyła ona oddziału francuskiego banku, który wypłacał centrali ponad 2 mln zł rocznie z tytułu odsetek i dyskonta od gromadzonych przez siebie na rachunku obligacji i bonów. Oddział przekazał urzędowi skarbowemu certyfikat rezydencji centrali i oświadczenie o tym, że wypłacane kwoty są związane z jego działalnością.

Uważał, że nie czekają go już żadne inne obowiązki informacyjne, a więc nie musi składać rocznej informacji IFT-2R ani oświadczenia o tym, że wypłacił centrali ponad 2 mln zł rocznie. Argumentował, że byłyby to zbędne obowiązki sprawozdawcze, bo de facto centrala wypłaca pieniądze samej sobie. Takie mnożenie obowiązków sprzeciwiałoby się celowi wprowadzenia w Unii Europejskiej przepisów o automatycznej wymianie informacji podatkowych.

Przekonywał więc, że obowiązki informacyjne powinny być tylko wtedy, gdy podatnik jest podmiotem odrębnym od płatnika.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane