statystyki

KAS walczy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi oszustami

autor: Mariusz Szulc09.03.2020, 08:49; Aktualizacja: 09.03.2020, 12:32
Oprócz tradycyjnych kontroli podatkowych i czynności mandatowych na targowiskach i bazarach, prowadzone są też kontrole w magazynach, kontrole towaru przewożonego na drogach oraz przesyłek

Oprócz tradycyjnych kontroli podatkowych i czynności mandatowych na targowiskach i bazarach, prowadzone są też kontrole w magazynach, kontrole towaru przewożonego na drogach oraz przesyłekźródło: ShutterStock

- Nie dzielimy podatników według kryterium pochodzenia. Wiem, że wielu chciałoby widzieć w nas narzędzie zwalczania konkurencji pochodzącej z innych krajów, lecz tak nie jest i nigdy nie będzie. Wobec wszystkich stosujemy te same kryteria - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Słaboszowski, podsekretarz stanu, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Mijają dwa lata od opisania przez jednego z blogerów, jak na podłódzkich targowiskach w Rzgowie unikano zapłaty podatków. Krajowa Administracja Skarbowa zareagowała wtedy bardzo stanowczo i zaczęła intensywne kontrole nie tylko w Rzgowie, lecz także w Wólce Kosowskiej i innych podobnych miejscach. Teraz jednak do redakcji docierają sygnały, że resort finansów zaniedbał tę kwestię i handel w szarej strefie odżywa. Czy to uzasadnione głosy?

Nie wiem, skąd mogą się brać takie sygnały. Problem szarej strefy funkcjonującej na targowiskach, bazarach został przez KAS zdiagnozowany i od dłuższego czasu prowadzone są systematyczne, kompleksowe działania w tym obszarze. Działania prewencyjno-kontrolne na targowiskach, bazarach oraz centrach handlowych prowadzone są cyklicznie. Są one ukierunkowane na wykrywanie przestępstw gospodarczych i eliminowanie zjawisk niepożądanych związanych z wprowadzaniem do obrotu i dystrybucji towarów pochodzących z nielegalnej działalności. Celem tych kontroli jest badanie legalności sprzedaży, nabycia, sposobu uiszczenia zapłaty za towar, prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W ramach kontroli na głównych szlakach drogowych wykonywane są czynności polegające na kontroli przewożonych towarów. KAS nawiązała również współpracę w tym zakresie z Inspekcją Transportu Drogowego, która również włączyła się do tych działań, badając legalność przewożonych ładunków oraz zgodność zapisów w dokumentach przewozowych ze stanem faktycznym (w szczególności dot. masy przewożonych ładunków). Nie zgodzę się więc z opinią, że KAS zaniedbuje takie kontrole. Może ona wynikać z nieznajomości naszych działań, ale to oczywiste, że nie ujawniamy wszystkich metod, które stosujemy.

Jeżeli chodzi o konkretne działania KAS, to oprócz tradycyjnych kontroli podatkowych i czynności mandatowych na targowiskach i bazarach, prowadzone są też kontrole w magazynach, kontrole towaru przewożonego na drogach oraz przesyłek. W bardzo dużym zakresie wykorzystywana jest również analityka przedkontrolna oraz narzędzia informatyczne, którymi dysponuje KAS. Działania te pozwalają na wytypowanie podmiotów działających niezgodnie z przepisami oraz ustalenie powiązań osobowych i kapitałowych pomiędzy poszczególnymi osobami (podmiotami). Efektem tych działań jest m.in. zdiagnozowanie karuzel VAT-owskich i ich skuteczne rozbicie, wykreślanie podmiotów z ewidencji podatników czynnych VAT, dokonywanie zabezpieczeń na majątkach, blokady rachunków bankowych. Kontrole to jedynie jeden z elementów działań prowadzonych na targowiskach i bazarach.

Z odpowiedzi, której udzielił pan na interpelację poselską nr 238, wynika, że w 2019 r. wszczęto 167 postępowań przygotowawczych w sprawie ukrywania dochodów przez obcokrajowców. Nałożono ponad 170 mandatów karnych. Jednocześnie na palcach jednej ręki można policzyć mandaty dla obcokrajowców za nieewidencjonowanie sprzedaży na kasie. Czy KAS jest zadowolony z tych statystyk?


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane