statystyki

Niższa akcyza na paliwa nie zmieni cen na stacjach

autor: Mariusz Szulc02.03.2020, 19:00
MF zapewniło też, że w najbliższym czasie opublikowane zostanie obwieszczenie, w którym minister poinformuje o obniżce stawek akcyzy na 2020 r.

MF zapewniło też, że w najbliższym czasie opublikowane zostanie obwieszczenie, w którym minister poinformuje o obniżce stawek akcyzy na 2020 r.źródło: ShutterStock

Od początku marca br. do końca 2020 r. obniżone zostaną stawki podatku akcyzowego pobieranego od paliw silnikowych. Nie skorzystają na tym jednak kierowcy, bo odpowiednio wyższa będzie opłata paliwowa.

O zmianach przypomniało Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie. Wynikają one z ustawy z 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli ustawy okołobudżetowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 278).

Stawka akcyzy będzie w 2020 r. niższa o 17 zł od 1 tys. litrów. Odpowiednio podwyższone zostały natomiast stawki opłaty paliwowej, co – jak tłumaczy resort finansów – miało na celu zwiększenie wpływów na inwestycje Krajowego Funduszu Drogowego. Zmiana będzie więc neutralna dla cen paliw – uspokaja MF. Niektórych kierowców zaniepokoiło bowiem obwieszczenie ministra infrastruktury z 25 lutego br. (M.P. z 2020 r. poz. 211), w którym podwyższone zostały stawki opłaty paliwowej na 2020 r. Resort finansów podkreśla, że obwieszczenie to ma jedynie charakter informacyjny, ponieważ odpowiednie zmiany zostały już uchwalone w ustawie budżetowej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane