statystyki

Niższa akcyza na paliwa nie zmieni cen na stacjach

autor: Mariusz Szulc02.03.2020, 19:00
MF zapewniło też, że w najbliższym czasie opublikowane zostanie obwieszczenie, w którym minister poinformuje o obniżce stawek akcyzy na 2020 r.

MF zapewniło też, że w najbliższym czasie opublikowane zostanie obwieszczenie, w którym minister poinformuje o obniżce stawek akcyzy na 2020 r.źródło: ShutterStock

Od początku marca br. do końca 2020 r. obniżone zostaną stawki podatku akcyzowego pobieranego od paliw silnikowych. Nie skorzystają na tym jednak kierowcy, bo odpowiednio wyższa będzie opłata paliwowa.

O zmianach przypomniało Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie. Wynikają one z ustawy z 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli ustawy okołobudżetowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 278).

Stawka akcyzy będzie w 2020 r. niższa o 17 zł od 1 tys. litrów. Odpowiednio podwyższone zostały natomiast stawki opłaty paliwowej, co – jak tłumaczy resort finansów – miało na celu zwiększenie wpływów na inwestycje Krajowego Funduszu Drogowego. Zmiana będzie więc neutralna dla cen paliw – uspokaja MF. Niektórych kierowców zaniepokoiło bowiem obwieszczenie ministra infrastruktury z 25 lutego br. (M.P. z 2020 r. poz. 211), w którym podwyższone zostały stawki opłaty paliwowej na 2020 r. Resort finansów podkreśla, że obwieszczenie to ma jedynie charakter informacyjny, ponieważ odpowiednie zmiany zostały już uchwalone w ustawie budżetowej.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane