Od początku marca br. do końca 2020 r. obniżone zostaną stawki podatku akcyzowego pobieranego od paliw silnikowych. Nie skorzystają na tym jednak kierowcy, bo odpowiednio wyższa będzie opłata paliwowa.
O zmianach przypomniało Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie. Wynikają one z ustawy z 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli ustawy okołobudżetowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 278).
Stawka akcyzy będzie w 2020 r. niższa o 17 zł od 1 tys. litrów. Odpowiednio podwyższone zostały natomiast stawki opłaty paliwowej, co – jak tłumaczy resort finansów – miało na celu zwiększenie wpływów na inwestycje Krajowego Funduszu Drogowego. Zmiana będzie więc neutralna dla cen paliw – uspokaja MF. Niektórych kierowców zaniepokoiło bowiem obwieszczenie ministra infrastruktury z 25 lutego br. (M.P. z 2020 r. poz. 211), w którym podwyższone zostały stawki opłaty paliwowej na 2020 r. Resort finansów podkreśla, że obwieszczenie to ma jedynie charakter informacyjny, ponieważ odpowiednie zmiany zostały już uchwalone w ustawie budżetowej.
MF zapewniło też, że w najbliższym czasie opublikowane zostanie obwieszczenie, w którym minister poinformuje o obniżce stawek akcyzy na 2020 r.