statystyki

Pakiet przewozowy nie jest ustawą podatkową ani celną. Doradca podatkowy nie może reprezentować klienta

autor: Mariusz Szulc26.02.2020, 07:20; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:24
sąd, temida

Przy okazji prac nad jedną z nowelizacji pakietu przewozowego jeden z doradców postulował odpowiednią zmianę ustawy o tym zawodzie. Przekonywał, że doradcy są najlepiej przygotowani do reprezentowania podatników w podobnych sprawach, a jednak muszą zlecać je adwokatom bądź radcom prawnymźródło: ShutterStock

Postępowanie w sprawie pakietu przewozowego jest nieważne, jeżeli stronę reprezentuje w nim doradca podatkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok zapadł wprawdzie we wrześniu 2019 r., ale dopiero niedawno opublikowane zostało jego uzasadnienie. Wynika z niego, że nawet korzystny dla przedsiębiorcy wyrok sądu I instancji może zostać uchylony, jeżeli pełnomocnikiem był doradca podatkowy.

Nie powinno być kary…

Chodziło o firmę transportową, która nie podała numeru swojej licencji transportowej w zgłoszeniu przewozu oleju napędowego, przesłanym do elektronicznej bazy SENT. Brak ten odkryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli. Urząd celno-skarbowy nałożył na firmę 5 tys. zł kary.

Spółka tłumaczyła, że błąd w zgłoszeniu był oczywisty, a formularz pozwalał wysłać zgłoszenie mimo niewpisania numeru licencji. Miała więc prawo przypuszczać, że rejestracja była prawidłowa i nie powinna być karana.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane