statystyki

Pakiet przewozowy nie jest ustawą podatkową ani celną. Doradca podatkowy nie może reprezentować klienta

autor: Mariusz Szulc26.02.2020, 07:20; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:24
sąd, temida

Przy okazji prac nad jedną z nowelizacji pakietu przewozowego jeden z doradców postulował odpowiednią zmianę ustawy o tym zawodzie. Przekonywał, że doradcy są najlepiej przygotowani do reprezentowania podatników w podobnych sprawach, a jednak muszą zlecać je adwokatom bądź radcom prawnymźródło: ShutterStock

Postępowanie w sprawie pakietu przewozowego jest nieważne, jeżeli stronę reprezentuje w nim doradca podatkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok zapadł wprawdzie we wrześniu 2019 r., ale dopiero niedawno opublikowane zostało jego uzasadnienie. Wynika z niego, że nawet korzystny dla przedsiębiorcy wyrok sądu I instancji może zostać uchylony, jeżeli pełnomocnikiem był doradca podatkowy.

Nie powinno być kary…

Chodziło o firmę transportową, która nie podała numeru swojej licencji transportowej w zgłoszeniu przewozu oleju napędowego, przesłanym do elektronicznej bazy SENT. Brak ten odkryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli. Urząd celno-skarbowy nałożył na firmę 5 tys. zł kary.

Spółka tłumaczyła, że błąd w zgłoszeniu był oczywisty, a formularz pozwalał wysłać zgłoszenie mimo niewpisania numeru licencji. Miała więc prawo przypuszczać, że rejestracja była prawidłowa i nie powinna być karana.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane