statystyki

Nowa wykładnia fiskusa nie ułatwia firmom ustalenia wartości transakcji

autor: Radosław Kowalski10.02.2020, 08:04; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:11
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Przedsiębiorcy chcą uniknąć konsekwencji w przypadku zapłaty na rachunek spoza białej listy lub z pominięciem obowiązkowego split paymentu. Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów dotyczy zaś transakcji powyżej 15 tys. zł. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony pojawia się jednak problem z ustaleniem jednorazowej wartości transakcji.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Od początku 2020 r. w przypadku niektórych kosztów kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób została uregulowana cena zakupionej rzeczy lub usługi. Wprawdzie już od 2017 r. podatnicy, decydując o sposobie zapłaty, powinni kontrolować, czy wartość transakcji nie przekracza 15 000 zł. Jednak wprowadzenie wyłączenia kosztowego w przypadku zapłaty na rachunek niewidniejący na białej liście oraz z pominięciem obligatoryjnego split paymentu spowodowało, że kwestia ta jest jeszcze istotniejsza. Dzisiaj wskazujemy różne sytuacje, w których mogą się pojawić wątpliwości, czy próg kwotowy został przekroczony, i podpowiadamy, jak postąpić w takich przypadkach.

Przedsiębiorcy chcą uniknąć konsekwencji w przypadku zapłaty na rachunek spoza białej listy lub z pominięciem obowiązkowego split paymentu. Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów dotyczy zaś transakcji powyżej 15 tys. zł. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony pojawia się jednak problem z ustaleniem jednorazowej wartości transakcji. Otóż fiskus obecnie uważa, że jeśli z umowy wynika, iż suma płatności za minimalny okres jej trwania (z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia) przekroczy limit 15 tys. zł, to – aby nie utracić KUP – od początku konieczne jest dokonywanie płatności w sposób określony w przepisach ustawy o podatkach dochodowych. A co gorsza, relacje między kontrahentami bywają czasem bardziej skomplikowane, np. niekiedy łączy ich więcej niż jedna umowa albo jedną fakturą jest udokumentowanych kilka świadczeń, które mogą być od siebie niezależne bądź ze sobą powiązane. W wielu sytuacjach, które przedstawiamy, przedsiębiorcy mają więc duży problem z ustaleniem, czy ustawowy próg został przekroczony.

– W przypadku wątpliwości co do tego, czy nastąpiło przekroczenie kwoty 15 000 zł, zawsze podatnik powinien postępować tak, jakby wartość transakcji była wyższa niż ten ustawowy limit – radzi doradca podatkowy Radosław Kowalski.

Podatnicy znów muszą się mierzyć z pojęciem wartość transakcji. Jest to powtórka z 2017 r., kiedy to wprowadzono art. 15d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2473; dalej: ustawa o CIT) i odpowiednio art. 22p ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2473; dalej: ustawa o PIT). Niestety, powtórka w tym przypadku nie oznacza wyłącznie przypomnienia funkcjonującej wówczas wykładni, zgodnie z którą – jak zapewniał odpowiadający na interpelację poselską wiceminister finansów – przy umowach zawartych na czas nieokreślony brak jest podstaw do sumowana kwot należnych za poszczególne okresy (co zresztą potwierdzane było w interpretacjach indywidualnych). Otóż w międzyczasie fiskus zmienił zdanie i od 2018 r. prezentuje pogląd, że w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony konieczne jest sumowanie wartości świadczeń realizowanych w poszczególnych okresach.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane