statystyki

Biała lista VAT już z sankcjami

autor: Mariusz Szulc02.01.2020, 07:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:14
VAT, podatek, podatki

Kto zapłaci za transakcję o wartości ponad 15 tys. zł na rachunek kontrahenta niewidniejący w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, nie zaliczy tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Kto zapłaci za transakcję o wartości ponad 15 tys. zł na rachunek kontrahenta niewidniejący w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, nie zaliczy tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Oprócz tego odpowie solidarnie ze sprzedawcą, jeśli ten nie rozliczy VAT od tej transakcji.

W życie weszły sankcje związane z nowelizacją ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018), która wprowadziła od września tzw. białą listę, czyli elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, w którym znaleźć można m.in. numery ich rachunków rozliczeniowych (bankowych, w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych). Należy na nie przelewać zapłatę, jeżeli wynika z transakcji o wartości powyżej 15 tys. zł.

W przeciwnym razie grożą wspomniane sankcje.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Jak uniknąć sankcji

Nabywca, który nie znaj dzie rachunku sprzedawcy na białej liście, może całkowicie odstąpić od transakcji lub wymusić na kontrahencie rejestrację konta w elektronicznym wykazie. Jeśli nie zamierza narażać się na kłopoty z kontrahentem, ale chce uniknąć sankcji podatkowych, może skorzystać z innego wyjścia. W ciągu trzech dni od dokonania płatności na rachunek niewidniejący na białej liście powinien powiadomić o niej urząd skarbowy właściwy dla sprzedawcy. Resort finansów pracuje nad wydłużeniem tego terminu do siedmiu dni.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Obywatel.(2020-01-03 10:28) Zgłoś naruszenie 30

  Zakazy ,zakazy i tylko zakazy , nic dla ludzi ,którzy chcą uczciwie podatki ,i jak nie kijem ,to go pałą ,dlaczego nie może być tak ja w cywilizowanych krajach zachodu , tylko jak w Rosji , radzieckiej!

  Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-02 17:25) Zgłoś naruszenie 01

  Nie da się wymusić skoro jest furtka w postaci zgłoszenia w ciągu 3 dni. Argument "bo nie zapłacę" nie ma racji bytu wówczas. Pamiętać też trzeba że dotyczy to transakcji miedzy przedsiębiorcami. Nie dotyczy np. usługodawcy w najmie prywatnym nawet gdy jest czynnym VATowcem, nie dotyczy rolnika sprzedającego płody rolne będącego czynnym VATowcem.

  Odpowiedz
 • Ciekawe jak(2020-01-02 09:55) Zgłoś naruszenie 01

  wymusić na kontrahencie rejestrację konta w elektronicznym wykazie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane