statystyki

Biała lista VAT już z sankcjami

autor: Mariusz Szulc02.01.2020, 07:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:14
VAT, podatek, podatki

Kto zapłaci za transakcję o wartości ponad 15 tys. zł na rachunek kontrahenta niewidniejący w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, nie zaliczy tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Kto zapłaci za transakcję o wartości ponad 15 tys. zł na rachunek kontrahenta niewidniejący w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, nie zaliczy tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Oprócz tego odpowie solidarnie ze sprzedawcą, jeśli ten nie rozliczy VAT od tej transakcji.

W życie weszły sankcje związane z nowelizacją ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018), która wprowadziła od września tzw. białą listę, czyli elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, w którym znaleźć można m.in. numery ich rachunków rozliczeniowych (bankowych, w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych). Należy na nie przelewać zapłatę, jeżeli wynika z transakcji o wartości powyżej 15 tys. zł.

W przeciwnym razie grożą wspomniane sankcje.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Jak uniknąć sankcji

Nabywca, który nie znaj dzie rachunku sprzedawcy na białej liście, może całkowicie odstąpić od transakcji lub wymusić na kontrahencie rejestrację konta w elektronicznym wykazie. Jeśli nie zamierza narażać się na kłopoty z kontrahentem, ale chce uniknąć sankcji podatkowych, może skorzystać z innego wyjścia. W ciągu trzech dni od dokonania płatności na rachunek niewidniejący na białej liście powinien powiadomić o niej urząd skarbowy właściwy dla sprzedawcy. Resort finansów pracuje nad wydłużeniem tego terminu do siedmiu dni.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Obywatel.(2020-01-03 10:28) Zgłoś naruszenie 30

  Zakazy ,zakazy i tylko zakazy , nic dla ludzi ,którzy chcą uczciwie podatki ,i jak nie kijem ,to go pałą ,dlaczego nie może być tak ja w cywilizowanych krajach zachodu , tylko jak w Rosji , radzieckiej!

  Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-02 17:25) Zgłoś naruszenie 01

  Nie da się wymusić skoro jest furtka w postaci zgłoszenia w ciągu 3 dni. Argument "bo nie zapłacę" nie ma racji bytu wówczas. Pamiętać też trzeba że dotyczy to transakcji miedzy przedsiębiorcami. Nie dotyczy np. usługodawcy w najmie prywatnym nawet gdy jest czynnym VATowcem, nie dotyczy rolnika sprzedającego płody rolne będącego czynnym VATowcem.

  Odpowiedz
 • Ciekawe jak(2020-01-02 09:55) Zgłoś naruszenie 01

  wymusić na kontrahencie rejestrację konta w elektronicznym wykazie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane