statystyki

Podatnik nie może kwestionować wycen w nieskończoność

autor: Łukasz Zalewski21.11.2019, 07:45; Aktualizacja: 21.11.2019, 07:45
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Trzy wyceny biegłych rzeczoznawców oraz ocena ostatniego operatu przez organizację rzeczoznawców majątkowych – to wystarczy, by ustalić właściwą wartość nieruchomości, stanowiącą przychód z transakcji – uznał NSA.źródło: ShutterStock

Trzy wyceny biegłych rzeczoznawców oraz ocena ostatniego operatu przez organizację rzeczoznawców majątkowych – to wystarczy, by ustalić właściwą wartość nieruchomości, stanowiącą przychód z transakcji – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła dużej transakcji, ale z podobnym problemem może się spotkać każdy podatnik, który sprzedaje nieruchomości za cenę odbiegającą od rynkowej.

Chodziło o spółkę, która sprzedała innej firmie dwa bloki mieszkalne za ponad 500 tys. zł oraz udziały w użytkowaniu wieczystym gruntów. W blokach znajdowały się mieszkania zakładowe. Wieloletni spór z organami podatkowymi dotyczył tego, czy spółka prawidłowo określiła wartość przychodu z tej transakcji, przyjmując, że cena za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania to 90 zł.

Sprawę kilkukrotnie rozstrzygał wojewódzki sąd administracyjny. Efekt wyroków był taki, że organy podatkowe zleciły kilka wycen spornych nieruchomości, a biegli rzeczoznawcy szacowali różne kwoty za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania. Ustalenie szacunkowej wartości rynkowej miało kluczowe znaczenie, bo dopiero to pozwoliło ocenić, czy cena transakcyjna odbiegała znacznie od rynkowej.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane