statystyki

Podatnik nie może kwestionować wycen w nieskończoność

autor: Łukasz Zalewski21.11.2019, 07:45; Aktualizacja: 21.11.2019, 07:45
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Trzy wyceny biegłych rzeczoznawców oraz ocena ostatniego operatu przez organizację rzeczoznawców majątkowych – to wystarczy, by ustalić właściwą wartość nieruchomości, stanowiącą przychód z transakcji – uznał NSA.źródło: ShutterStock

Trzy wyceny biegłych rzeczoznawców oraz ocena ostatniego operatu przez organizację rzeczoznawców majątkowych – to wystarczy, by ustalić właściwą wartość nieruchomości, stanowiącą przychód z transakcji – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła dużej transakcji, ale z podobnym problemem może się spotkać każdy podatnik, który sprzedaje nieruchomości za cenę odbiegającą od rynkowej.

Chodziło o spółkę, która sprzedała innej firmie dwa bloki mieszkalne za ponad 500 tys. zł oraz udziały w użytkowaniu wieczystym gruntów. W blokach znajdowały się mieszkania zakładowe. Wieloletni spór z organami podatkowymi dotyczył tego, czy spółka prawidłowo określiła wartość przychodu z tej transakcji, przyjmując, że cena za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania to 90 zł.

Sprawę kilkukrotnie rozstrzygał wojewódzki sąd administracyjny. Efekt wyroków był taki, że organy podatkowe zleciły kilka wycen spornych nieruchomości, a biegli rzeczoznawcy szacowali różne kwoty za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania. Ustalenie szacunkowej wartości rynkowej miało kluczowe znaczenie, bo dopiero to pozwoliło ocenić, czy cena transakcyjna odbiegała znacznie od rynkowej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane