statystyki

Na fakturze brak podstawy prawnej dotyczącej zwolnienia z VAT. Czy można to poprawić notą korygującą?

autor: Mariusz Szulc02.02.2020, 17:15; Aktualizacja: 02.02.2020, 17:26
Zasadniczo faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług wystawiają jedynie czynni podatnicy. Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów rozporządzenia.

Zasadniczo faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług wystawiają jedynie czynni podatnicy. Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów rozporządzenia.źródło: ShutterStock

Kontrahent nie wpisał na fakturze podstawy prawnej dotyczącej zwolnienia z VAT. Czy można to poprawić notą korygującą?

TEMAT: Zwolnienie z VAT

PROBLEM: Podstawa prawna na fakturze

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, czy kontrahent korzysta ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na osiąganie rocznych obrotów niższych niż 200 tys. zł (na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT), czy ze zwolnienia przedmiotowego (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).

W pierwszym przypadku (art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o VAT) brak wykazania podstawy prawnej nie jest błędem, więc nie trzeba wystawiać dokumentów korygujących.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane