statystyki

Na fakturze brak podstawy prawnej dotyczącej zwolnienia z VAT. Czy można to poprawić notą korygującą?

autor: Mariusz Szulc02.02.2020, 17:15; Aktualizacja: 02.02.2020, 17:26
Zasadniczo faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług wystawiają jedynie czynni podatnicy. Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów rozporządzenia.

Zasadniczo faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług wystawiają jedynie czynni podatnicy. Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów rozporządzenia.źródło: ShutterStock

Kontrahent nie wpisał na fakturze podstawy prawnej dotyczącej zwolnienia z VAT. Czy można to poprawić notą korygującą?

TEMAT: Zwolnienie z VAT

PROBLEM: Podstawa prawna na fakturze

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, czy kontrahent korzysta ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na osiąganie rocznych obrotów niższych niż 200 tys. zł (na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT), czy ze zwolnienia przedmiotowego (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).

W pierwszym przypadku (art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o VAT) brak wykazania podstawy prawnej nie jest błędem, więc nie trzeba wystawiać dokumentów korygujących.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane