statystyki

Wydatek w grudniu, faktura w styczniu, a co z białą listą?

autor: Łukasz Zalewski27.01.2020, 08:15; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:56
Od 1 stycznia br. za przelew na konto spoza wykazu czynnych podatników VAT (gdy transakcja przekracza 15 tys. zł) grozi – zasadniczo – brak prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (art. 22p ustawy o PIT i art. 15d ustawy o CIT).

Od 1 stycznia br. za przelew na konto spoza wykazu czynnych podatników VAT (gdy transakcja przekracza 15 tys. zł) grozi – zasadniczo – brak prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (art. 22p ustawy o PIT i art. 15d ustawy o CIT).źródło: ShutterStock

Jeżeli faktura została wystawiona w styczniu, ale dotyczy kosztów z grudnia 2019 r., nie trzeba przelewać należności na rachunek kontrahenta z białej listy. Decyduje moment zaksięgowania wydatku.

Od 1 stycznia br. za przelew na konto spoza wykazu czynnych podatników VAT (gdy transakcja przekracza 15 tys. zł) grozi – zasadniczo – brak prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (art. 22p ustawy o PIT i art. 15d ustawy o CIT).

– Panuje więc powszechne przekonanie, że od 1 stycznia, chcąc zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, trzeba zapłacić na konto z białej listy. A przecież w styczniu wiele płatności dotyczy faktur grudniowych, za zakupy z 2019 r. – zauważa Marek Kolibski, radca prawny i partner w KNDP.

Skąd wątpliwości

Zdaniem eksperta, w nowelizacji wprowadzającej białą listę (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018 ze zm.) zabrakło klasycznego przepisu, stosowanego we wszystkich nowelizacjach o podatkach dochodowych. Nie ma wskazania, że „ustawę stosuje się do dochodów osiągniętych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r.”.

Ujęto to inaczej. W art. 10 nowelizacji napisano, że sankcje za przelew na konto spoza białej listy (art. 22p ustawy o PIT oraz art. 15d ustawy o CIT) „mają zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r.”.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane