Jakie są wyjątki od split paymentu i zapłaty na rachunki z białej listy

autor: Łukasz Zalewski16.01.2020, 07:18; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:32
Sankcji w podatku dochodowym związanych z białą listą uniknie podatnik, który płaci na rachunki wirtualne i rachunki masowych płatności.

Sankcji w podatku dochodowym związanych z białą listą uniknie podatnik, który płaci na rachunki wirtualne i rachunki masowych płatności.źródło: ShutterStock

Najnowsze interpretacje indywidualne dotyczące nowych obowiązków podatkowych potwierdzają to, co minister finansów stwierdził już w grudniowych objaśnieniach.

Najwięcej pytań zadawanych przez podatników we wnioskach o interpretację indywidualną dotyczy obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. sankcji w podatkach dochodowych za zapłatę ponad 15 tys. zł na rachunek niewidniejący na białej liście albo bez obowiązkowej podzielonej płatności.

Przypomnijmy, że minister finansów wydał 20 grudnia objaśnienia w sprawie wykazu podatników VAT (biała lista), a 23 grudnia w sprawie mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Zagraniczny dostawca

W interpretacji z 31 grudnia 2019 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.430.2019.2.BG) dyrektor KIS potwierdził, że obaw o koszty uzyskania przychodu nie muszą mieć podatnicy, który dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podmiotu unijnego. W takiej sytuacji to polski nabywca rozlicza VAT, a nie dostawca unijny. Nie ma więc obowiązku przelania należności na konto z białej listy ani składania zawiadomienia o przelewie na konto spoza niej (o którym mowa w art. 117ba par. 3 ordynacji podatkowej) – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane