Skarbówka chce pomóc przedsiębiorcom. Powstaje projekt e-Urząd Skarbowy

autor: Agnieszka Pokojska13.01.2020, 07:39; Aktualizacja: 13.01.2020, 07:43
Projekt e-Urząd Skarbowy ma być zrealizowany w ciągu trzech lat, przy czym poszczególne jego elementy będą wdrażane stopniowo. Pierwszy już został udostępniony – od 1 stycznia 2020 r.

Projekt e-Urząd Skarbowy ma być zrealizowany w ciągu trzech lat, przy czym poszczególne jego elementy będą wdrażane stopniowo. Pierwszy już został udostępniony – od 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Skarbówka nie wypełni przedsiębiorcom zeznań za miniony rok i kolejne lata, ale zamierza im pomóc w obsłudze spraw podatkowych w ramach nowej usługi e-Urząd Skarbowy.

Fiskus zgodzi się też na wydłużenie czasu na zawiadomienie urzędu skarbowego w związku z zapłatą na rachunek niewidniejący na tzw. białej liście VAT do 7 dni (z dzisiejszych 3 dni), bo chce też szybko dostawać informacje o niezarejestrowanych kontach.

Będzie też można dokonywać nowych wpłat na mikrorachunek.

O tym wszystkim poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Rozliczenie przedsiębiorców

Wbrew pierwotnym założeniom Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie sporządzać rocznych PIT za 2019 r. osobom prowadzącym działalność gospodarczą – informowaliśmy już o tym w grudniu („Usługa Twój e-PIT jeszcze nie dla przedsiębiorców”, DGP nr 250/2019). W ubiegły czwartek Sejm przyjął stosowną nowelizację w tym zakresie. Teraz rozpatrzy ją Senat.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił jednak na konferencji, że skarbówka nie wycofuje się z pomocy dla przedsiębiorców przy rocznym rozliczeniu podatku.

Na razie – jak wyjaśnił wiceminister Sarnowski – MF analizuje, jakie dane przedsiębiorców posiada administracja skarbowa i jakie informacje może przenieść do rocznych rozliczeń.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane