statystyki

Skarbówka chce pomóc przedsiębiorcom. Powstaje projekt e-Urząd Skarbowy

autor: Agnieszka Pokojska13.01.2020, 07:39; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:28
Projekt e-Urząd Skarbowy ma być zrealizowany w ciągu trzech lat, przy czym poszczególne jego elementy będą wdrażane stopniowo. Pierwszy już został udostępniony – od 1 stycznia 2020 r.

Projekt e-Urząd Skarbowy ma być zrealizowany w ciągu trzech lat, przy czym poszczególne jego elementy będą wdrażane stopniowo. Pierwszy już został udostępniony – od 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Skarbówka nie wypełni przedsiębiorcom zeznań za miniony rok i kolejne lata, ale zamierza im pomóc w obsłudze spraw podatkowych w ramach nowej usługi e-Urząd Skarbowy.

Fiskus zgodzi się też na wydłużenie czasu na zawiadomienie urzędu skarbowego w związku z zapłatą na rachunek niewidniejący na tzw. białej liście VAT do 7 dni (z dzisiejszych 3 dni), bo chce też szybko dostawać informacje o niezarejestrowanych kontach.

Będzie też można dokonywać nowych wpłat na mikrorachunek.

O tym wszystkim poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami.

ZOBACZ TEŻ: Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2020

Rozliczenie przedsiębiorców

Wbrew pierwotnym założeniom Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie sporządzać rocznych PIT za 2019 r. osobom prowadzącym działalność gospodarczą – informowaliśmy już o tym w grudniu („Usługa Twój e-PIT jeszcze nie dla przedsiębiorców”, DGP nr 250/2019). W ubiegły czwartek Sejm przyjął stosowną nowelizację w tym zakresie. Teraz rozpatrzy ją Senat.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił jednak na konferencji, że skarbówka nie wycofuje się z pomocy dla przedsiębiorców przy rocznym rozliczeniu podatku.

Na razie – jak wyjaśnił wiceminister Sarnowski – MF analizuje, jakie dane przedsiębiorców posiada administracja skarbowa i jakie informacje może przenieść do rocznych rozliczeń.

– Planujemy, że przedsiębiorcy otrzymają tę pomoc w ramach projektu e-Urząd Skarbowy – powiedział wiceminister.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane