statystyki

Zadośćuczynienie za błąd lekarza nie jest dla szpitala kosztem

autor: Patrycja Dudek13.01.2020, 07:33; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:28
Szpitale nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom za błędy medyczne

Szpitale nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom za błędy medyczneźródło: ShutterStock

Placówki medyczne nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom, którzy padli ofiarą błędów medycznych – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem jeden z elbląskich szpitali, który przegrał w sądzie okręgowym sprawę wytoczoną mu przez pacjenta. Wskutek tego musiał wypłacić zadośćuczynienie za błąd lekarza, odsetki i comiesięczną rentę. Do tego doszły jeszcze koszty procesu oraz koszty sądowe. Zasądzone kwoty znacznie przekroczyły ustalony limit sumy gwarancyjnej z polisy od odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym pozostałą część zobowiązania szpital wypłacił z własnych pieniędzy. Uważał, że wydatek ten będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu.

Argumentował, że wypłacone kwoty są związane z działalnością statutową w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Należy bowiem uznać, że są one związane z ryzykiem podejmowanym przy leczeniu pacjenta, a w konsekwencji – z funkcjonowaniem szpitala.

Szpital przekonywał, że w tym przypadku mamy do czynienia ze stratą nadzwyczajną, której – pomimo dochowania należytej staranności – nie można było zapobiec.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane