statystyki

Zadośćuczynienie za błąd lekarza nie jest dla szpitala kosztem

autor: Patrycja Dudek13.01.2020, 07:33; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:28
Szpitale nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom za błędy medyczne

Szpitale nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom za błędy medyczneźródło: ShutterStock

Placówki medyczne nie mogą odliczać od przychodu wydatków związanych z wypłatą rekomensat pacjentom, którzy padli ofiarą błędów medycznych – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem jeden z elbląskich szpitali, który przegrał w sądzie okręgowym sprawę wytoczoną mu przez pacjenta. Wskutek tego musiał wypłacić zadośćuczynienie za błąd lekarza, odsetki i comiesięczną rentę. Do tego doszły jeszcze koszty procesu oraz koszty sądowe. Zasądzone kwoty znacznie przekroczyły ustalony limit sumy gwarancyjnej z polisy od odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym pozostałą część zobowiązania szpital wypłacił z własnych pieniędzy. Uważał, że wydatek ten będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu.

Argumentował, że wypłacone kwoty są związane z działalnością statutową w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Należy bowiem uznać, że są one związane z ryzykiem podejmowanym przy leczeniu pacjenta, a w konsekwencji – z funkcjonowaniem szpitala.

Szpital przekonywał, że w tym przypadku mamy do czynienia ze stratą nadzwyczajną, której – pomimo dochowania należytej staranności – nie można było zapobiec.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane