Od 1 stycznia wpłaty PIT, CIT i VAT muszą być uiszczane przez podatników i płatników na ich indywidualne konta.
Ci, który nie znają jeszcze swojego numeru, a muszą przelać fiskusowi kwotę tych podatków, mogą go wygenerować, wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl.
Wystarczy kliknąć na pole „Generuj”, następnie podać swój identyfikator podatkowy, tj. odpowiednio PESEL lub NIP, a następnie ponownie nacisnąć pole „Generuj”. Numeru nie trzeba zapisywać, jest on dostępny cały czas. Można go sprawdzić z dowolnego urządzenia, nie tylko komputera, ale też tabletu czy telefonu.

ZOBACZ TEŻ: PKPiR 2020

Podatnicy, którzy pełnią funkcję płatników, należności budżetowe z tego tytułu (np. zaliczki na PIT) uiszczają na własny mikrorachunek (a nie podatnika).
Własnego konta nie muszą generować ci podatnicy, którzy nie wpłacają samodzielnie PIT, CIT i VAT (chyba że będą musieli dopłacić któryś z tych podatków, np. składając zeznanie roczne, ale w tym wypadku będą jeszcze mieli czas na wygenerowanie własnego rachunku).
W przypadku pozostałych podatków, jak np. PCC lub daniny od spadków i darowizn, obowiązują dotychczasowe zasady. Oznacza to, że wpłaty dokonuje się na konto właściwego urzędu skarbowego przeznaczone dla określonej daniny. Kto się pomyli i wpłaci np. PCC na mikrorachunek, będzie musiał to wyjaśnić z urzędem skarbowym.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują też zmienione zasady zaliczania wpłat na poczet zobowiązań. W pierwszej kolejności wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, ale jeśli w zapłacie tej daniny są zaległości, to pieniądze pokryją najstarszą z nich. Nie można już wskazać, która konkretnie zaległość (z jakiej daty) ma zostać pokryta.
Gdy zabraknie wskazania co do podatku, to wpłata zaliczana jest na poczet zaległości z najstarszym terminem płatności spośród wszystkich z nich (w różnych podatkach).
Gdy podatnik nie ma opóźnień w rozliczeniach z fiskusem, a nie wskaże rodzaju podatku, to wpłata idzie na uregulowanie daniny o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zobowiązań podatkowych (PIT, CIT, VAT).