Wnioski o WIS już wpływają. Jakie błędy popełniają podatnicy?

autor: Agnieszka Pokojska18.12.2019, 07:39; Aktualizacja: 18.12.2019, 07:41
Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowej

Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowejźródło: ShutterStock

Wyszukiwarka wydanych wiążących informacji stawkowych będzie dostępna na stronie www.kis.gov.pl – poinformowała DGP Krajowa Informacja Skarbowa. Obecnie trwają prace testowe.

Wiążące informacje stawkowe są związane z nową matrycą VAT, która co do zasady zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 r. Wówczas dla celów określenia stawki VAT nie będzie już stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 r. Zastąpi ją:

unijna nomenklatura scalona (CN) w zakresie towarów oraz

aktualna Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług PKWiU (z 2015 r.) w zakresie usług.

Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowej. Podmioty złożyły już ich ponad 600. Wnioski można przesłać w wersji papierowej. Wzór wniosku jest określony w rozporządzeniu ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 29 października 2019 r. (poz. 2109) dostępnym na stronie internetowej KIS.

Można go też wysyłać elektronicznie, przez ePUAP. Na stronie www.kis.gov.pl w zakładce „Załatwianie spraw/Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)” dostępny jest formularz wniosku WIS-W do wypełnienia w formie elektronicznej. Wnioskodawca może pobrać ten druk na dysk, wypełnić komputerowo, wydrukować i przesłać np. przez e-PUAP na adres skrytki: /KIS/wnioski.

Na razie nie ma wniosku WIS-W na platformie ePUAP (umożliwiającego wypełnienie wniosku online). Informacja o jego udostępnieniu zostanie opublikowana na stronie KIS w części „Komunikaty”.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane