statystyki

Wnioski o WIS już wpływają. Jakie błędy popełniają podatnicy?

autor: Agnieszka Pokojska18.12.2019, 07:39; Aktualizacja: 18.12.2019, 07:41
Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowej

Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowejźródło: ShutterStock

Wyszukiwarka wydanych wiążących informacji stawkowych będzie dostępna na stronie www.kis.gov.pl – poinformowała DGP Krajowa Informacja Skarbowa. Obecnie trwają prace testowe.

Wiążące informacje stawkowe są związane z nową matrycą VAT, która co do zasady zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 r. Wówczas dla celów określenia stawki VAT nie będzie już stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 r. Zastąpi ją:

unijna nomenklatura scalona (CN) w zakresie towarów oraz

aktualna Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług PKWiU (z 2015 r.) w zakresie usług.

Wniosek o wydanie WIS, który pozwoli ustalić właściwą klasyfikację, można już od 1 listopada 2019 r. wysyłać do Krajowej Informacji Skarbowej. Podmioty złożyły już ich ponad 600. Wnioski można przesłać w wersji papierowej. Wzór wniosku jest określony w rozporządzeniu ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 29 października 2019 r. (poz. 2109) dostępnym na stronie internetowej KIS.

Można go też wysyłać elektronicznie, przez ePUAP. Na stronie www.kis.gov.pl w zakładce „Załatwianie spraw/Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)” dostępny jest formularz wniosku WIS-W do wypełnienia w formie elektronicznej. Wnioskodawca może pobrać ten druk na dysk, wypełnić komputerowo, wydrukować i przesłać np. przez e-PUAP na adres skrytki: /KIS/wnioski.

Na razie nie ma wniosku WIS-W na platformie ePUAP (umożliwiającego wypełnienie wniosku online). Informacja o jego udostępnieniu zostanie opublikowana na stronie KIS w części „Komunikaty”.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane