statystyki

Wniesione przez wspólników wkłady w bilansie wykazuje się w pozycji „Kapitał własny podstawowy”

autor: Beata Danel-Skrzypek22.12.2019, 13:00
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.źródło: ShutterStock

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.

Rozpoczęłam pracę jako księgowa w spółce, która podwyższyła kapitał, ale zapomniała zgłosić zmiany do rejestru. W oparciu o „wadliwe podwyższenie” sporządzono sprawozdania finansowe. Precyzując, to nadzwyczajne zgromadzenie wspólników ABC sp. z o.o. podjęło 25 listopada 2018 r. uchwałę w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego z kwoty 5000 zł do kwoty 15 000 zł poprzez utworzenie 200 nowych udziałów i zaoferowanie ich dotychczasowym wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało dokonane na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki ABC sp. z o.o. przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i jego termin. Wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne na pokrycie nowych udziałów na zasadzie proporcjonalności. Zatwierdzone przez zwyczajne zgromadzenie wspólników ABC sp. z o.o. w marcu 2019 r. sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2018 obejmowało bilans, w którym w pozycji kapitał własny podstawowy znajdowały się wkłady pieniężne wspólników wpłacone na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Czy podwyższenie kapitału zakładowego zostało skutecznie dokonane? Czy istnieje potrzeba korekty sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2018?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia. Podwyższenia kapitału zakładowego w tym trybie może zosta ć dokonane uchwałą powziętą w zwykłej formie pisemnej. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki nowe udziały mogą przypaść tylko wspólnikom i to jedynie w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Wszystkie powyżej wskazane wymogi formalne zostały zachowane w przedstawionym stanie faktycznym.

Z chwilą wpisania do rejestru

Jak wskazuje k.s.h., podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie z chwilą podjęcia uchwały, lecz wpisania podwyższenia do rejestru. Wpis podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru ma charakter konstytutywny i dopiero z tą chwilą uchwała o podwyższeniu staje się skuteczna, a wspólnicy mogą wykonywać prawa z nowych udziałów. W przedstawionym stanie faktycznym do podwyższenia kapitału zakładowego w dniu podjęcia uchwały (25 listopada 2018 r.) zatem nie doszło. Nie zostało w ogóle zgłoszone do rejestru, w związku z czym nie można uznać, że kapitał zakładowy spółki został podwyższony.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane