statystyki

Wniesione przez wspólników wkłady w bilansie wykazuje się w pozycji „Kapitał własny podstawowy”

autor: Beata Danel-Skrzypek22.12.2019, 13:00
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.źródło: ShutterStock

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia.

Rozpoczęłam pracę jako księgowa w spółce, która podwyższyła kapitał, ale zapomniała zgłosić zmiany do rejestru. W oparciu o „wadliwe podwyższenie” sporządzono sprawozdania finansowe. Precyzując, to nadzwyczajne zgromadzenie wspólników ABC sp. z o.o. podjęło 25 listopada 2018 r. uchwałę w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego z kwoty 5000 zł do kwoty 15 000 zł poprzez utworzenie 200 nowych udziałów i zaoferowanie ich dotychczasowym wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało dokonane na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki ABC sp. z o.o. przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i jego termin. Wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne na pokrycie nowych udziałów na zasadzie proporcjonalności. Zatwierdzone przez zwyczajne zgromadzenie wspólników ABC sp. z o.o. w marcu 2019 r. sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2018 obejmowało bilans, w którym w pozycji kapitał własny podstawowy znajdowały się wkłady pieniężne wspólników wpłacone na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Czy podwyższenie kapitału zakładowego zostało skutecznie dokonane? Czy istnieje potrzeba korekty sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2018?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki jest dopuszczalne, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje po pierwsze maksymalną wysokość, a po drugie termin podwyższenia. Podwyższenia kapitału zakładowego w tym trybie może zosta ć dokonane uchwałą powziętą w zwykłej formie pisemnej. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki nowe udziały mogą przypaść tylko wspólnikom i to jedynie w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Wszystkie powyżej wskazane wymogi formalne zostały zachowane w przedstawionym stanie faktycznym.

Z chwilą wpisania do rejestru

Jak wskazuje k.s.h., podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie z chwilą podjęcia uchwały, lecz wpisania podwyższenia do rejestru. Wpis podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru ma charakter konstytutywny i dopiero z tą chwilą uchwała o podwyższeniu staje się skuteczna, a wspólnicy mogą wykonywać prawa z nowych udziałów. W przedstawionym stanie faktycznym do podwyższenia kapitału zakładowego w dniu podjęcia uchwały (25 listopada 2018 r.) zatem nie doszło. Nie zostało w ogóle zgłoszone do rejestru, w związku z czym nie można uznać, że kapitał zakładowy spółki został podwyższony.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane