statystyki

Fiskus nie rezygnuje z podatku od hotelarzy

autor: Mariusz Szulc16.12.2019, 18:00
Właściciel hotelu uznał więc, że skoro jego obiekt nie jest wynajmowany ani dzierżawiony, to na nim samym nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od przychodów z budynków.

Właściciel hotelu uznał więc, że skoro jego obiekt nie jest wynajmowany ani dzierżawiony, to na nim samym nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od przychodów z budynków.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie budynków hotelowych turystom, organizatorom szkoleń i konferencji muszą płacić podatek od przychodów z budynków, zwany podatkiem minimalnym.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszych interpretacjach.

Nie zgodził się z argumentami Konfederacji Lewiatan oraz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, zacytowanymi we wnioskach o interpretacje. W liście z 30 września 2019 r. do Ministerstwa Finansów obie organizacje przedsiębiorców podnosiły, że restrykcyjne stanowisko skarbówki jest niezgodne zarówno z przepisami podatkowymi, jak i z konstytucją.

Przekonywał o tym również Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan w artykule na naszych łamach („Podatek minimalny uderzył w hotelarzy”, DGP nr 199/2019).

„Gość hotelowy nie jest najemcą i nie korzysta wyłącznie z powierzchni pokoju, a płaci również za obsługę rezerwacji, pobytu przez pracowników recepcji, sprzątanie pokoju, obsługę concierge’a, portiera, w końcu za wyżywienie. Korzysta również z lobby, baru, parkingu, basenu, siłowni itp. Nie można zatem stwierdzić, że wynajmuje on budynek lub jego część” – pisał doradca.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane