statystyki

Fiskus nie rezygnuje z podatku od hotelarzy

autor: Mariusz Szulc16.12.2019, 18:00
Właściciel hotelu uznał więc, że skoro jego obiekt nie jest wynajmowany ani dzierżawiony, to na nim samym nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od przychodów z budynków.

Właściciel hotelu uznał więc, że skoro jego obiekt nie jest wynajmowany ani dzierżawiony, to na nim samym nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od przychodów z budynków.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie budynków hotelowych turystom, organizatorom szkoleń i konferencji muszą płacić podatek od przychodów z budynków, zwany podatkiem minimalnym.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszych interpretacjach.

Nie zgodził się z argumentami Konfederacji Lewiatan oraz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, zacytowanymi we wnioskach o interpretacje. W liście z 30 września 2019 r. do Ministerstwa Finansów obie organizacje przedsiębiorców podnosiły, że restrykcyjne stanowisko skarbówki jest niezgodne zarówno z przepisami podatkowymi, jak i z konstytucją.

Przekonywał o tym również Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan w artykule na naszych łamach („Podatek minimalny uderzył w hotelarzy”, DGP nr 199/2019).

„Gość hotelowy nie jest najemcą i nie korzysta wyłącznie z powierzchni pokoju, a płaci również za obsługę rezerwacji, pobytu przez pracowników recepcji, sprzątanie pokoju, obsługę concierge’a, portiera, w końcu za wyżywienie. Korzysta również z lobby, baru, parkingu, basenu, siłowni itp. Nie można zatem stwierdzić, że wynajmuje on budynek lub jego część” – pisał doradca.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane