statystyki

Ceny transferowe: Łatwiej skorzystać ze zwolnienia z obowiązków przy transakcjach z podmiotami powiązanymi

autor: Maja Seliga-Kret, Paulina Stalka21.12.2019, 14:00
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi.źródło: ShutterStock

Strata podatkowa nie zawsze pozbawia możliwości uniknięcia sporządzania dokumentacji cen transferowych dla krajowych obrotów. To wniosek z najnowszych interpretacji podatkowych.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi. Dotyczy ono wyłącznie tych podmiotów, które nie korzystają ze zwolnień podmiotowych określonych w ustawie o CIT, nie działają w specjalnej strefie ekonomicznej ani na podstawie decyzji o wsparciu oraz nie ponoszą straty podatkowej. Wskazane warunki muszą być spełnione przez obie strony transakcji w danym roku podatkowym.

Ostatnia z wymienionych przesłanek – nieponiesienie straty podatkowej – przysporzyła podatnikom wiele wątpliwości interpretacyjnych. Nowe przepisy o cenach transferowych nie precyzują bowiem, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Obecnie w podatku dochodowym od osób prawnych wyróżniamy dwa źródła przychodów, tj. zyski kapitałowe i pozostałe przychody (działalność operacyjną). Pojawia się pytanie, czy chodzi o stratę poniesioną tylko ze źródła, do którego zalicza się transakcja kontrolowana, czy o stratę poniesioną na którymkolwiek ze źródeł przychodów?


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane