statystyki

Ceny transferowe: Łatwiej skorzystać ze zwolnienia z obowiązków przy transakcjach z podmiotami powiązanymi

autor: Maja Seliga-Kret, Paulina Stalka21.12.2019, 14:00
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi.źródło: ShutterStock

Strata podatkowa nie zawsze pozbawia możliwości uniknięcia sporządzania dokumentacji cen transferowych dla krajowych obrotów. To wniosek z najnowszych interpretacji podatkowych.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ważne zmiany w przepisach dotyczących dokumentacji cen transferowych. Jedną z nich jest wprowadzenie art. 11n pkt 1 do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o CIT) – zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami krajowymi. Dotyczy ono wyłącznie tych podmiotów, które nie korzystają ze zwolnień podmiotowych określonych w ustawie o CIT, nie działają w specjalnej strefie ekonomicznej ani na podstawie decyzji o wsparciu oraz nie ponoszą straty podatkowej. Wskazane warunki muszą być spełnione przez obie strony transakcji w danym roku podatkowym.

Ostatnia z wymienionych przesłanek – nieponiesienie straty podatkowej – przysporzyła podatnikom wiele wątpliwości interpretacyjnych. Nowe przepisy o cenach transferowych nie precyzują bowiem, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Obecnie w podatku dochodowym od osób prawnych wyróżniamy dwa źródła przychodów, tj. zyski kapitałowe i pozostałe przychody (działalność operacyjną). Pojawia się pytanie, czy chodzi o stratę poniesioną tylko ze źródła, do którego zalicza się transakcja kontrolowana, czy o stratę poniesioną na którymkolwiek ze źródeł przychodów?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane