statystyki

Nie do wszystkich transakcji da się zastosować nowe przepisy o cenach transferowych

autor: Danuta Langer-Babicz, Katarzyna Musialska16.12.2019, 11:50; Aktualizacja: 16.12.2019, 11:50
Zdaniem dyrektora KIS podatnik ma możliwość stosowania znowelizowanych przepisów jedynie do transakcji zawartych (dokonanych) w 2018 r.

Zdaniem dyrektora KIS podatnik ma możliwość stosowania znowelizowanych przepisów jedynie do transakcji zawartych (dokonanych) w 2018 r.źródło: ShutterStock

Zmiana stanowiska fiskusa powoduje, że konieczna jest rewizja obowiązków dokumentacyjnych w przypadku wyboru nowego reżimu prawnego do transakcji kontrolowanych z 2018 roku.

Czytając uzasadnienie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do interpretacji indywidualnej z 24 października 2019 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.360.2019.2.SJ), podatnik może doświadczyć wrażenia déjà vu. Aktualnie jednak literalna wykładnia przepisów podatkowych jest dla niego zdecydowanie mniej korzystna niż przed rokiem. Wybór nowego reżimu prawnego i skorzystanie z przewidzianych w nim zwolnień mogły się bowiem okazać decyzją skutkującą ryzykiem podatkowym.

Niekonsekwentna wykładnia w ubiegłym roku

Kilkadziesiąt interpretacji indywidualnych wydanych przez dyrektora KIS od początku 2018 r. w sprawie ograniczenia obowiązku dokumentowania transakcji finansowych (w szczególności pożyczek) wyłącznie do roku zawarcia umowy, które zostały oparte na wykładni językowej przepisów, tworzyło jednorodnie korzystną dla podatników linię interpretacyjną. Co ciekawe, podejściu dyrektora KIS towarzyszyła nierzadko odmienna praktyka doradców podatkowych. Zdaniem wielu z nich obowiązek taki – co do zasady – dotyczył również kolejnych lat współpracy podmiotów powiązanych w ramach kontynuowanych umów, a zatem np. także okresów spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Ugruntowane – na pozór – stanowisko fiskusa uległo diametralnej zmianie, kiedy minister finansów w interpretacji ogólnej z 28 marca 2018 r. (nr CT.8201.6.2018) przesądził, że transakcje finansowe (tj. pożyczki, kredyty, gwarancje, poręczenia) jako transakcje kontynuowane w kolejnych latach podatkowych powinny podlegać okresowemu przeglądowi i aktualizacji, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy, zarówno w zakresie transakcji zawartych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r., jak i transakcji rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2017 r.

Uwaga: w stanie prawnym od 1 stycznia 2017 r. podatnicy byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowych według ówczesnych reguł, zarówno w stosunku do wszystkich nowych transakcji lub innych zdarzeń, jak i transakcji lub innych zdarzeń kontynuowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r., a rozpoczętych przed 1 stycznia 2017 r.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane