statystyki

NSA: Ulga tylko na opinie naukowe

autor: Patrycja Dudek05.12.2019, 07:20; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:20
Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Potwierdził tym samym swoje niekorzystne stanowisko wyrażone w precedensowym wyroku, który zapadł 24 października 2019 r. (sygn. akt II FSK 3684/17).

Chodzi o brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r. Przepis był wówczas skonstruowany tak, że można go było rozumieć dwojako. Uznawał on za koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywa nych na podstawie umowy przez jednostkę naukową. Wątpliwości budziło sformułowanie „a także”. Podatnicy spierali się z fiskusem o to, czy od jednostek naukowych powinny pochodzić wyłącznie badania naukowe, czy może wszystkie kategorie analiz wymienione w tym przepisie, jak chciały organy podatkowe.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane