statystyki

NSA: Ulga tylko na opinie naukowe

autor: Patrycja Dudek05.12.2019, 07:20; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:20
Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Zarówno badania, jak i ekspertyzy są i były kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy przygotowała je jednostka naukowa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Potwierdził tym samym swoje niekorzystne stanowisko wyrażone w precedensowym wyroku, który zapadł 24 października 2019 r. (sygn. akt II FSK 3684/17).

Chodzi o brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r. Przepis był wówczas skonstruowany tak, że można go było rozumieć dwojako. Uznawał on za koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywa nych na podstawie umowy przez jednostkę naukową. Wątpliwości budziło sformułowanie „a także”. Podatnicy spierali się z fiskusem o to, czy od jednostek naukowych powinny pochodzić wyłącznie badania naukowe, czy może wszystkie kategorie analiz wymienione w tym przepisie, jak chciały organy podatkowe.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane