statystyki

NSA: Kto zarabia na dzierżawie logo, może płacić 8,5-proc. ryczałt

autor: Patrycja Dudek12.11.2019, 07:32; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:32
Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Piątkowy wyrok stanowi odejście od dotychczasowej linii orzeczniczej NSA. Dotychczas sąd kasacyjny orzekał, że wynagrodzenie za udostępnienie prawa do używania zarejestrowanego znaku towarowego (niewchodzącego w skład majątku związanego z działalnością gospodarczą) to przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT).

Tak NSA orzekł m.in. 22 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 955/17) i 28 lipca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1908/14). W tym drugim wyroku sąd zawarł nawet tezę, że taka kwalifikacja przychodu (prawa majątkowe) jest niezależna od tego, czy podatnik zawrze umowę o udostępnianie logo jako podmiot gospodarczy, czy poza firmą, a także niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której udostępnienie to nastąpi.

W praktyce oznaczało to, ze podatnik wydzierżawiający znak towarowy nie ma prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (8,5 proc.), tylko musi rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych, a więc płacić 18 lub 32 proc. od dochodu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane