statystyki

NSA: Kto zarabia na dzierżawie logo, może płacić 8,5-proc. ryczałt

autor: Patrycja Dudek12.11.2019, 07:32; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:32
Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie za prawo do używania znaku towarowego może być przychodem z najmu lub dzierżawy, a nie z praw majątkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Piątkowy wyrok stanowi odejście od dotychczasowej linii orzeczniczej NSA. Dotychczas sąd kasacyjny orzekał, że wynagrodzenie za udostępnienie prawa do używania zarejestrowanego znaku towarowego (niewchodzącego w skład majątku związanego z działalnością gospodarczą) to przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT).

Tak NSA orzekł m.in. 22 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 955/17) i 28 lipca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1908/14). W tym drugim wyroku sąd zawarł nawet tezę, że taka kwalifikacja przychodu (prawa majątkowe) jest niezależna od tego, czy podatnik zawrze umowę o udostępnianie logo jako podmiot gospodarczy, czy poza firmą, a także niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której udostępnienie to nastąpi.

W praktyce oznaczało to, ze podatnik wydzierżawiający znak towarowy nie ma prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (8,5 proc.), tylko musi rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych, a więc płacić 18 lub 32 proc. od dochodu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane