statystyki

Pracownicze przedszkola i żłobki bez prawa do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek06.11.2019, 07:30; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:10
Nie ma wątpliwości, że zapewnienie opieki dzieciom w godzinach pracy ich rodziców ma pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy. Może też przekładać się na efektywność pracy.

Nie ma wątpliwości, że zapewnienie opieki dzieciom w godzinach pracy ich rodziców ma pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy. Może też przekładać się na efektywność pracy.źródło: ShutterStock

Nie można odliczać podatku zapłaconego w kwocie wydatków na budowę, wyposażenie i utrzymanie przedszkola i żłobka dla dzieci pracowników – orzekł wczoraj NSA.

Nie ma wątpliwości, że zapewnienie opieki dzieciom w godzinach pracy ich rodziców ma pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy. Może też przekładać się na efektywność pracy.

Sprzyjają temu również przepisy o podatku dochodowym. Pozwalają one odliczyć od przychodu wydatki na utworzenie i prowadzenie pracowniczych żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych (art. 22 ust. 1p ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1za ustawy o CIT). Limit odliczenia wynosi 1 tys. zł na każde dziecko miesięcznie. Warunkiem jest, by wydatki te nie zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Problem pojawia się na gruncie VAT, bo tu nie ma szczególnej regulacji. Jest tylko art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że prawo do odliczenia podatku przysługuje w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane