statystyki

Nie ma zwolnienia, gdy wygraną dostaje menedżer bądź kucharz

autor: Patrycja Dudek04.11.2019, 08:31; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:32
WSA w Gdańsku nie podzielił jednak tej argumentacji. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 68 wywiódł, że „nagroda związana ze sprzedażą premiową” jest nagrodą przyznaną nabywcy towarów, czyli firmie dokonującej zakupu, a nie jej pracownikowi.

WSA w Gdańsku nie podzielił jednak tej argumentacji. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 68 wywiódł, że „nagroda związana ze sprzedażą premiową” jest nagrodą przyznaną nabywcy towarów, czyli firmie dokonującej zakupu, a nie jej pracownikowi.źródło: ShutterStock

O nagrodach związanych ze sprzedażą premiową można mówić tylko wtedy, gdy otrzymuje je nabywca towaru lub usługi, a więc np. sklep, hurtownia, hotel, restauracja, a nie ich pracownicy – orzekł NSA.

Poprzedni, identyczny wyrok zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym 21 sierpnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 2046/18). Pisaliśmy o tym w artykule „Nagroda od dostawcy dla kierownika sklepu z PIT” (DGP nr 162/2019).

Zwolnienie z podatku dla nagród związanych ze sprzedażą premiową wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Ulga jest możliwa, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 2 tys. zł.

Spór w tej sprawie toczył producent wyrobów do sklepów, hurtowni, hoteli i restauracji. We wniosku o interpretację poinformował, że w zamian za zakupy przyznaje nagrody, ale – jak podkreślił – nie dostają ich firmy, które dokonują zakupów, tylko ich pracownicy, bo to oni w praktyce podejmują decyzje zakupowe.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane