statystyki

Dyrektor prywatnego przedszkola prowadzi działalność gospodarczą

autor: Łukasz Zalewski18.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:58
Przedszkole

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy po zmianach w prawie wprowadzonych od 2017 r. wynagrodzenie dyrektora jest nadal zwolnione z PIT.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie dyrektora przedszkola należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia to, że w świetle ustawy o systemie oświaty prowadzenie takiej placówki to nie biznes – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła dyrektora niepublicznego przedszkola, który zgodnie z ustawą o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 ze zm.) pobiera dotację oświatową. Jako organ prowadzący przedszkole wypłaca z niej sobie wynagrodzenie.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy po zmianach w prawie wprowadzonych od 2017 r. wynagrodzenie dyrektora jest nadal zwolnione z PIT.

Mężczyzna tak uważał. Wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolnione z podatku są: dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane