statystyki

Dyrektor prywatnego przedszkola prowadzi działalność gospodarczą

autor: Łukasz Zalewski18.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:58
Przedszkole

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy po zmianach w prawie wprowadzonych od 2017 r. wynagrodzenie dyrektora jest nadal zwolnione z PIT.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie dyrektora przedszkola należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia to, że w świetle ustawy o systemie oświaty prowadzenie takiej placówki to nie biznes – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła dyrektora niepublicznego przedszkola, który zgodnie z ustawą o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 ze zm.) pobiera dotację oświatową. Jako organ prowadzący przedszkole wypłaca z niej sobie wynagrodzenie.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy po zmianach w prawie wprowadzonych od 2017 r. wynagrodzenie dyrektora jest nadal zwolnione z PIT.

Mężczyzna tak uważał. Wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolnione z podatku są: dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane