statystyki

Podatnicy zadowoleni z ulgi B+R, ale mają problem

autor: Łukasz Zalewski07.10.2019, 13:30; Aktualizacja: 07.10.2019, 13:44
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Możliwość zastosowania ulgi B+R co do zasady wystąpi więc na etapie wytworzenia, ulepszania lub rozwijania kwalifikowanej własności intelektualnej, a ulga IP Box pojawi się na etapie komercjalizacji tak wytworzonego/rozwiniętego/ulepszonego kwalifikowanego IP.źródło: ShutterStock

Aż 97 proc. firm korzystających z ulgi badawczo-rozwojowej pozytywnie ocenia tę preferencję, ale sięgnęły po nią tylko nieliczne. Niewielu przedsiębiorców słyszało też o nowej uldze IP Box. Tymczasem Ministerstwo Finansów przyznaje, że można je łączyć.

Badanie dotyczące postrzegania ulgi B+R przeprowadziła firma Ayming wraz z agencją Kantar. Wzięto pod uwagę 30 przedsiębiorstw, które w latach 2016‒2019 skorzystały z ulgi B+R i zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Z raportu „Ulga B+R. Małymi krokami do większej innowacyjności”, opracowanego na podstawie badania, wynika, że 97 proc. firm pozytywnie ocenia ulgę, 84 proc. kontynuuje korzystanie z niej w kolejnym roku, 47 proc. przeznacza środki uzyskane z ulgi na inwestycje, a 31 proc. na kolejne badania i rozwój. Skądinąd wiadomo, że z tych preferencji korzysta tylko garstka firm. Z danych Ministerstwa Finansów z lipca br. wynika bowiem, że po ulgę B+R sięgnęło 951 podatników CIT. Oznacza to wzrost o 40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ale to wciąż niewiele.

Dlaczego nie korzystają

W raporcie Ayming wskazuje dwa podstawowe powody. Po pierwsze, podatnicy wciąż nie rozumieją, czym jest działalność badawczo-rozwojowa. Postrzegają ją przez pryzmat działań innowacyjnych co najmniej na skalę kraju. „Wiele firm uważa, że ulga nie jest skierowana do nich, tylko do najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw” – czytamy w raporcie. Sęk w tym, że to nieprawda. W praktyce z tej preferencji mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy prowadzą działania innowacyjne, choćby na niewielką skalę.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane