statystyki

Nie ma ulgi B+R na zakup komputerów i oprogramowania

autor: Łukasz Zalewski14.10.2019, 09:11; Aktualizacja: 14.10.2019, 09:11
Nie jest działalnością badawczo-rozwojową nabycie systemu komputerowego wraz z licencją na oprogramowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Nie jest działalnością badawczo-rozwojową nabycie systemu komputerowego wraz z licencją na oprogramowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Nie jest działalnością badawczo-rozwojową nabycie systemu komputerowego wraz z licencją na oprogramowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę, która chcąc unowocześnić swoją działalność, postanowiła kupić system zarządzania produkcją APS (advanced planning system), dostosowany do swoich potrzeb. Ma on wspierać produkcję, system zamówień, a także pomagać w zarządzaniu stanami magazynowymi i rozliczeniami.

Spółka uważała, że wydatek będzie kosztem kwalifikowanym dla celów ulgi badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 1 ustawy o CIT). Podkreślała, że będzie to rozwiązanie nowatorskie, a dostosowanie systemu do potrzeb firmy zajmie kilka miesięcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał jednak, że zakup systemu, a w praktyce sprzętu komputerowego i oprogramowania, nie jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a ust. 26-28 ustawy o CIT

Tak samo orzekły sądy. WSA w Krakowie podkreślił, że spółka wdrożyła jedynie produkt wytworzony przez inny podmiot. Sama go nie opracowała. Posługiwanie się rozwiązaniami nowoczesnymi, innowacyjnymi nie świadczy jeszcze o prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej – stwierdził WSA.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane