statystyki

Kiedy upominek od firmy jest darowizną dla pracownika

autor: Krzysztof Wiesław Żukowski, Lidia Rubińska10.02.2020, 10:08; Aktualizacja: 10.02.2020, 10:09
Ostatnie interpretacje fiskusa kwalifikują przekazane pracownikom prezenty jako darowiznę, a nie jako przychód z nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy.

Ostatnie interpretacje fiskusa kwalifikują przekazane pracownikom prezenty jako darowiznę, a nie jako przychód z nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Spółka z o.o. PROMESA z okazji 25-lecia istnienia firmy zafundowała pracownikom z 15-letnim stażem pracy zagraniczną wycieczkę o wartości 2000 zł. Dodatkowo firma w ramach nagród za dobre wyniki w pracy ufundowała załodze bilety do teatru. Upominki przekazane pracownikom zostały sfinansowane ze środków obrotowych spółki. Czy wycieczka oraz bilety są dla pracowników darowizną czy przychodem z nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy?

W praktyce pracodawcy wręczają pracownikom prezenty będące nagrodą za dobre wyniki w pracy lub upominki związane z obchodami jubileuszu firmy. Wobec tego powstaje pytanie, czy prezent jest przychodem pracownika z nieodpłatnych świadczeń czy darowizną? Ostatnie interpretacje fiskusa kwalifikują przekazane pracownikom prezenty jako darowiznę, a nie jako przychód z nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy. Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zagadnienie nieodpłatnych świadczeń rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K7/13. W ocenie TK wynagrodzenie za pracę może przybierać formę pieniężną lub postać różnego rodzaju świadczeń, które nie zawsze są określone w umowie o pracę. Zdaniem trybunału za przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT należy przyjąć takie świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika, co oznacza, że pracownik skorzystał z nich z własnej woli;
  • zostały spełnione w interesie pracownika, a nie w interesie pracodawcy i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane