statystyki

Rewolucja w VAT jeszcze na koniec 2019. Sprawdź, jakie zmiany czekają podatników

autor: Mariusz Szulc03.10.2019, 07:30; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:39
Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatnościźródło: ShutterStock

Obowiązkowa podzielona płatność, nowa matryca stawek, konsekwencje zapłaty na konto nieznane fiskusowi – to nowości czekające podatników VAT w najbliższym czasie. Przypomnieli o nich wczoraj eksperci firmy doradczej KPMG w Polsce.

Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment), który obejmie ponad 150 towarów i usług. W większości przypadków są one dziś objęte innym specjalnym reżimem – odwrotnym obciążeniem lub solidarną odpowiedzialnością. Split payment będzie też dotyczyć innych towarów, m.in. telewizorów, węgla kamiennego i brunatnego, części do motocykli i samochodów.

Sprzedawca będzie musiał zamieścić na fakturze adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, a nabywca wpłacić równowartość VAT wynikającą z transakcji na specjalne konto sprzedawcy. Za zignorowanie obowiązków będą grozić obu stronom transakcji surowe sankcje (30 proc. w VAT, ewentualne sankcje karnoskarbowe i od 2020 r. brak prawa do zaliczenia przez nabywcę wydatków do kosztów uzyskania przychodu).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA (2019-10-03 18:51) Zgłoś naruszenie 39

  Nie będzie żadnych zmian - będą kradli , jak zwykle . Będą tylko jeszcze więcej mataczyć i chachmęcić , żeby kradło im się lepiej ... I więcej ... A VAT , to jak dotąd , najlepszy samograj . Oscylatorek , przy nim , to mały pikuś .

  Odpowiedz
 • Czesław(2019-10-04 22:02) Zgłoś naruszenie 20

  To nie poważne traktowanie przedsiębiorców i skandal, jeżeli nie potrafią w inny sposób niż sankcjonowanie wszystkich to powinni posłuchać swojego wodza i odejść, bo jak przegrają wybory nikt ich żałował nie będzie.

  Odpowiedz
 • abcd(2019-10-04 20:10) Zgłoś naruszenie 20

  Przecież kiedy wprowadzano VAT, to uczone głowy twierdziły, że jest to najlepszy i najdoskonalszy podatek na świecie. Wytwór geniuszu ekonomistów... A tutaj już 20 lat walki z VAT-em, ciągłego poprawiania, naprawiania, interpretowania. Wynika stąd prosty wniosek: nasi ekonomiści powinni dostać nagrodę Nobla...

  Odpowiedz
 • Za to(2019-10-04 22:22) Zgłoś naruszenie 20

  obciążanie przedsiębiorców dodatkowymi czynnościami policzę się z tymi ignorantami przy głosowaniu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane