statystyki

Rewolucja w VAT 2019. Sprawdź, jakie zmiany czekają podatników

autor: Mariusz Szulc03.10.2019, 07:30; Aktualizacja: 12.11.2019, 15:11
Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatnościźródło: ShutterStock

Obowiązkowa podzielona płatność, nowa matryca stawek, konsekwencje zapłaty na konto nieznane fiskusowi – to nowości czekające podatników VAT w najbliższym czasie. Przypomnieli o nich wczoraj eksperci firmy doradczej KPMG w Polsce.

Najważniejszą zmianą jest wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment), który obejmie ponad 150 towarów i usług. W większości przypadków są one dziś objęte innym specjalnym reżimem – odwrotnym obciążeniem lub solidarną odpowiedzialnością. Split payment będzie też dotyczyć innych towarów, m.in. telewizorów, węgla kamiennego i brunatnego, części do motocykli i samochodów.

Sprzedawca będzie musiał zamieścić na fakturze adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, a nabywca wpłacić równowartość VAT wynikającą z transakcji na specjalne konto sprzedawcy. 

Link do sklepu sklep.infor.pl


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA (2019-10-03 18:51) Zgłoś naruszenie 310

  Nie będzie żadnych zmian - będą kradli , jak zwykle . Będą tylko jeszcze więcej mataczyć i chachmęcić , żeby kradło im się lepiej ... I więcej ... A VAT , to jak dotąd , najlepszy samograj . Oscylatorek , przy nim , to mały pikuś .

  Odpowiedz
 • abcd(2019-10-04 20:10) Zgłoś naruszenie 30

  Przecież kiedy wprowadzano VAT, to uczone głowy twierdziły, że jest to najlepszy i najdoskonalszy podatek na świecie. Wytwór geniuszu ekonomistów... A tutaj już 20 lat walki z VAT-em, ciągłego poprawiania, naprawiania, interpretowania. Wynika stąd prosty wniosek: nasi ekonomiści powinni dostać nagrodę Nobla...

  Odpowiedz
 • Czesław(2019-10-04 22:02) Zgłoś naruszenie 20

  To nie poważne traktowanie przedsiębiorców i skandal, jeżeli nie potrafią w inny sposób niż sankcjonowanie wszystkich to powinni posłuchać swojego wodza i odejść, bo jak przegrają wybory nikt ich żałował nie będzie.

  Odpowiedz
 • Za to(2019-10-04 22:22) Zgłoś naruszenie 20

  obciążanie przedsiębiorców dodatkowymi czynnościami policzę się z tymi ignorantami przy głosowaniu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane