statystyki

Precendens w sprawie totemów reklamowych

autor: Patrycja Dudek01.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 01.10.2019, 07:36
Jeśli tablica reklamowa znajduje się na wynajętym gruncie, to daninę od nieruchomości musi uregulować właściciel działki, a nie budowli – orzekł NSA.

Jeśli tablica reklamowa znajduje się na wynajętym gruncie, to daninę od nieruchomości musi uregulować właściciel działki, a nie budowli – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Jeśli tablica reklamowa znajduje się na wynajętym gruncie, to daninę od nieruchomości musi uregulować właściciel działki, a nie budowli – orzekł NSA.

Wyrok jest precedensowy, bo dotychczas sądy uważały, że nie ma znaczenia, czyją własnością są grunty, na których zostały umieszczone tablice reklamowe. Uznawały, że w każdym przypadku podatnikiem podatku od nieruchomości będzie właściciel budowli wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (czyli tablic).

Przykładem wyrok NSA z 13 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 758/15). Sąd orzekł w nim, że podatek od tablicy reklamowej trwale związanej z gruntem (a więc takiej, która jest budowlą) musi uiścić jej właściciel, nawet jeśli jest ona posadowiona na wynajętym terenie (patrz artykuł „Daninę od banera płaci jego właściciel” – DGP nr 76/2017)


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane