statystyki

Powstaje nowa definicja budowli. Będzie rewolucja w opodatkowaniu nieruchomości

autor: Przemysław Smoczyński18.02.2020, 08:10; Aktualizacja: 18.02.2020, 11:28
Zmiany wyczekują zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy

Zmiany wyczekują zarówno gminy, jak i przedsiębiorcyźródło: Inne

Trwające już prace nad nową definicją budowli zmienią cały system opodatkowania nieruchomości.

Pod koniec stycznia odbyło się seminarium eksperckie, na którym debatowano nad nową definicją budowli w prawie podatkowym. Organizatorem spotkania był rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, którego o interwencję poprosili przedstawiciele gmin. Wśród uczestników znaleźli się także m.in. czołowi eksperci z zakresu podatków, pracownicy Ministerstwa Finansów oraz przedstawiciele przedsiębiorców.

Zmiany wyczekują zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy. Obecne brzmienie definicji budowli na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170) rodzi wiele problemów praktycznych. Definicja ta składa się z dwóch zaprzeczeń i otwartego wyliczenia przykładowych obiektów.

Innym problemem jest niedopasowanie jej do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Obowiązujące przepisy trudno odnieść do nowych konstrukcji i rozwiązań technicznych. Wiele niejasności wokół definicji budowli często powoduje błędną kwalifikację obiektu budowlanego do celów podatkowych, a tym samym nieprawidłowe określenie wysokości podatku od nieruchomości. Rozpoczęta dyskusja toczy się o naprawdę dużą stawkę.

Wszyscy uczestnicy seminarium zgodzili się co do tego, że nowa definicja budowli jest niezbędna. Uznano jednocześnie, że zmiany wymaga także cały systemem opodatkowania nieruchomości. Najczęściej pojawiającą się propozycją zmiany systemowej było wprowadzenie podatku katastralnego na bazie ewidencji nieruchomości. Wówczas należny podatek byłby naliczany bezpośrednio od wartości nieruchomości. Obecnie tylko kategoria „budowle” jest rozliczana w ten sposób, natomiast grunty są opodatkowane od ich powierzchni, a budynki – od powierzchni użytkowej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Kamil(2020-02-18 11:43) Zgłoś naruszenie 813

    Kto wprowadzi podatek katastralny, przegra kolejne wybory. Jak na razie, mimo pokus, kolejni rządzący to rozumieją.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EWA(2020-02-18 12:51) Zgłoś naruszenie 605

    Podatek katastralny jest sposobem na wysiedlenie biedniejszych obywateli nie wiadomo gdzie. Przecież nie może być tak, żeby babcia mieszkała do śmierci w zbyt drogim mieszkaniu, a mały przedsiębiorca prowadził działalność w zbyt drogim pomieszczeniu. Trzeba zrobić miejsce dla bogatych, najlepiej z zagranicy.

    Odpowiedz
  • mroje(2020-02-18 13:24) Zgłoś naruszenie 577

    Podatek katastralny pozbawi 90 % Polaków mieszkań/domów , jednocześnie spadek wartości spowoduje przejęcie tego majątku przez "cudzoziemców" !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • otake(2020-02-18 09:52) Zgłoś naruszenie 492

    no to my sie dorobiły bez te ostatnie 30 lat

    Odpowiedz
  • StAAbrA (2020-02-18 14:15) Zgłoś naruszenie 442

    Jewrejskie łapy precz od polskich aktywów !!!

    Odpowiedz
  • ja(2020-02-18 12:11) Zgłoś naruszenie 441

    Skutek natychmiastowy wprowadzenia podatku kastralnego - wzrosną czynsze z tyt, wynajmu lokali !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dax(2020-02-18 15:06) Zgłoś naruszenie 4213

    Zapamiętajmy - Organizatorem spotkania był rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, którego o interwencję poprosili przedstawiciele gmin. Mamy zatem kolejną inicjatywę PO-datkową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jargo(2020-02-18 10:56) Zgłoś naruszenie 3112

    Mieszkanie 70 metrów w dużym mieście. Wartość 700 000 zł. Podatek katastralny około 0,5%. Podatek roczny 3500 zł. Czyli około 300 zł miesięcznie. Dla biednych zrobi się ulgi. Teraz podatek od takiego mieszkania to około 100 -200 zł rocznie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • hmmm(2020-02-18 14:22) Zgłoś naruszenie 301

    zastanawiam sie po co żem kaminiami w mylicje żucał

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pis(2020-02-18 16:55) Zgłoś naruszenie 285

    Bodnar, zapamiętamy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Podatek Kastracyjny nie katastralny(2020-02-18 20:47) Zgłoś naruszenie 160

    Niejako Wykastruje Polaków z chęci posiadania własnych domów

    Odpowiedz
  • Mama(2020-02-18 14:20) Zgłoś naruszenie 132

    Tragedia chyba że 2 procent biednidoszalasow

    Odpowiedz
  • polak stary(2020-02-18 19:47) Zgłoś naruszenie 136

    podatki katastralne to chciala wprowadzic KOMUNA ale jakosie wstrzymali a teraz znow dochodza do wladzy i kombinuja dziady czerwone razem z peowcami rozliczymy was we wyborach UWAGA kto przeciw lapka w gore

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość (2020-02-18 18:42) Zgłoś naruszenie 107

    Znowu platformersi straszą a lemingi latają przestraszone.

    Odpowiedz
  • wewe(2020-02-18 18:04) Zgłoś naruszenie 105

    To tylko bełkot "expertów" a nie "trwają prace". Spokojnje !

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-02-18 19:01) Zgłoś naruszenie 92

    No co potrzebują pieniądze aby wygrać wybory????

    Odpowiedz
  • otake(2020-02-18 22:34) Zgłoś naruszenie 96

    Zapamiętajmy - Organizatorem spotkania był rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, którego o interwencję poprosili przedstawiciele gmin. Mamy zatem kolejną inicjatywę PO-datkową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz