Informatyzacja rozliczeń podatkowych: Powody i skutki niespełnienia nowych wymogów

autor: Agnieszka Pokojska, Bogdan Zatorski30.09.2019, 18:00
podatki-PIT-kredyt

Chcąc zmienić ten stan rzeczy, potrzeba współpracy na kilku płaszczyznach – ze strony państwa, przedsiębiorców i dostawców rozwiązań IT, którzy mogą pełnić funkcję łącznika na linii cyfrowy fiskus – podatnicy.źródło: ShutterStock

Minie jeszcze sporo czasu, zanim cyfrowe podatki przestaną budzić emocje. Na razie, od stycznia 2020 r., wchodzi w życie wiele nowych sankcji. Zobaczymy, jak wielu przedsiębiorców dosięgną one z powodu błędów w elektronicznych rozliczeniach.

źródło: DGP

JPK, biała lista podatników VAT, split payment – to tylko niektóre regulacje wpisujące się w szeroko pojętą cyfryzację podatków. To także regulacje, które spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom i specjalistom zajmującym się rachunkowością. Bo oto stoją oni przed koniecznością już nie tylko wypełniania obowiązków prawnopodatkowych, ale równocześnie muszą zadbać o technologiczną stronę całego procesu.

W rzeczywistości cyfryzującego się państwa i podatków systemy informatyczne stają się pośrednim ogniwem łączącym podatnika przedsiębiorcę z państwem ustawodawcą. Trudność tej zmiany polega na tym, że cyfryzacja podatków jest swego rodzaju mentalną rewolucją. Dane są zbierane i raportowane za pośrednictwem oprogramowania, a wszelkie dotychczasowe formy, do których tak bardzo wszyscy się przyzwyczailiśmy (jak drukowane deklaracje) odchodzą w zapomnienie.

e-Sprawozdania, czyli cyfryzacja w pigułce

Za ubiegły rok podatkowy przedsiębiorstwa po raz pierwszy przygotowywały e-sprawozdania finansowe. Początkowo zmiana wydawała się nieskomplikowana, po prostu raporty miały mieć inną postać – pliku cyfrowego, a nie papierowego czy skanu dokumentu. Jednak kolejne miesiące pokazały, że ta „drobna” zmiana wywołała ogromny chaos związany z organizacją całego procesu tworzenia, akceptacji i wysyłki raportów do KRS lub KAS.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane