Akcyza: Będzie dodatkowa biurokracja, ale ma pomóc w walce z wyłudzeniami

autor: Agnieszka Pokojska19.09.2019, 08:30; Aktualizacja: 19.09.2019, 08:30
TIR, ciężarówka, transport

Trzeba będzie przedstawiać fiskusowi: fotografie, plany, schematy, katalogi, informacje od producenta. Wszystko po to, by urząd mógł stwierdzić, że samochód faktycznie jest ciężarowy, więc nie ma od niego podatku akcyzowego.źródło: ShutterStock

Trzeba będzie przedstawiać fiskusowi: fotografie, plany, schematy, katalogi, informacje od producenta. Wszystko po to, by urząd mógł stwierdzić, że samochód faktycznie jest ciężarowy, więc nie ma od niego podatku akcyzowego.

Kto nie dostanie od fiskusa takiego potwierdzenia (że nie trzeba zapłacić akcyzy), ten nie zarejestruje auta dopóty, dopóki nie uiści daniny.

O zmianie, która ma wejść w życie lada moment, od 1 stycznia 2020 r., poinformowaliśmy już wczoraj w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).

Przypomnijmy: od 2020 r. aby zarejestrować samochód ciężarowy o masie do 3,5 tony, trzeba będzie uzyskać z urzędu skarbowego dokument o braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Ma to być bat na tych, którzy sprowadzają auta osobowe jako ciężarowe, by uniknąć w ten sposób akcyzy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane