statystyki

Dom opieki z najwyższą stawką daniny

autor: Łukasz Zalewski19.09.2019, 08:35; Aktualizacja: 19.09.2019, 08:35
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Skoro właściciel domu opieki zajął budynek na prowadzenie biznesu, płaci podatek od nieruchomości według stawki właściwej dla działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Chodziło o działalność sklasyfikowaną jako „Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych” (symbol 87.30.Z. Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Podatniczka zajęła na prowadzenie domu opieki społecznej część działki i budynek mieszkalny. Uważała, że skoro grunt i budynek mają charakter mieszkalny, powinny być objęte niskimi stawkami podatku od nieruchomości, właściwymi dla nieruchomości mieszkalnych. Podkreślała, że w budynku mieszkają pensjonariusze; większość od wielu miesięcy, a niektórzy ponad dwa lata. Jest on więc w całości przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe. Co więcej, został on zaprojektowany i wybudowany z przeznaczeniem na stały pobyt i zamieszkanie w nim ludzi. Również infrastruktura wokół budynku (alejki, podjazdy, ławki, latarnie ogrodowe) jest typowa dla terenów mieszkaniowych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ip(2019-09-19 10:40) Zgłoś naruszenie 40

    Niezupełnie.Wlascicielka ma moim zdaniem racje.Jest biznes i biznes.Nie ma prawa korzystać ze swojego prawa Ten Kto łamie zasady społeczno gospodarczego itp. Kościół też jest biznesem ,kasuje się za chrzty,itp i co? Jest tak samo traktowany jak w wyroku?

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-09-19 11:55) Zgłoś naruszenie 30

    Od 2004 r nie ma domów POMOCY SPOŁECZNEJ...jest TYLKO interes.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane