Refaktury usług niematerialnych są limitowane, jeżeli podatnik je otrzymał, a nie wystawił

autor: Łukasz Zalewski18.09.2019, 08:45; Aktualizacja: 18.09.2019, 08:45
Wyrok warszawskiego WSA jest nieprawomocny.

Wyrok warszawskiego WSA jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Wyłączenie z art. 15e ustawy o CIT odnosi się do podmiotu, który przenosi koszt nabytej przez siebie usługi na inny podmiot, a nie gdy sam otrzymuje refakturę – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która kupuje od podmiotów powiązanych usługi niematerialne (wymienione w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT). One z kolei nabywają te same świadczenia od podmiotów trzecich i następnie odsprzedają je spółce. Część refaktur jest powiększana o marżę.

Spór sprowadzał się do tego, czy do refaktur, które otrzymuje spółka, mają zastosowanie ograniczenia zapisane w art. 15e ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem usługi niematerialne świadczone przez podmioty powiązane są kosztem podatkowym jedynie do wysokości nieprzekraczającej 5 proc. podatkowej EBITDA (z uwzględnieniem kwoty wolnej w wysokości 3 mln zł).

Limitu tego nie stosuje się do kosztów usług refakturowanych (o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT). Wynika to z art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane